Ana sayfa Editörden Kılıçdaroğlu: ‘Kontrollü darbe’ söylemini kullanma noktasında özel bir ısrarım yok

Kılıçdaroğlu: ‘Kontrollü darbe’ söylemini kullanma noktasında özel bir ısrarım yok

PAYLAŞ

Dünkü yazısında, ‘kontrollü darbe’ sözü üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrı yaptığını hatırlatan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu’yla konuştu. Selvi’nin 15 Temmuz’la ilgili sorularını cevaplayan CHP lideri ‘Kontrollü darbe’ söylemini kullanıp kullanmayacağını soran Selvi’ye, “Özel bir ısrarım yok” cevabını verdi.

Selvi yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kemal Bey’le konuştum.
“Her zaman, her yerde ve her ortamda, 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütüdür dedim. 15 Temmuz’u yapanın FETÖ terör örgütü olduğu konusunda en ufak bir şüphem yoktur. Meclis’te de Yenikapı’da da her defasında bunun yapan FETÖ terör örgütüdür dedim. Bu konuda en ufak bir tereddütüm yoktur” dedi.
Bunun üzerine neden ‘kontrollü darbe’ diyorsunuz diye sordum.
“Yabancı istihbarat örgütlerini esas alıp dil geliştirirsek yanlış olur”dedi. Ben de aynı şeyi söylüyorum. Kemal Bey, 15 Temmuz’a ilişkin pek çok karanlık noktanın olduğu görüşünde. Bunların aydınlatılmasını istiyor. “Yenikapı mitinginde yeni bir darbenin olmaması için 15 Temmuz’u aydınlatmamız lazım dedim. Ancak öyle olmadı. Bazı soru işaretleri hâlâ yanıtlanmayı bekliyor. FETÖ’cüleri, yabancı istihbarat servislerini ve iddia edildiği gibi üst akıl varsa üst aklın planlarını boş çıkarmanın en güzel yolu, karanlıkta kalan noktaların aydınlatılmasıdır” diyor.

Kılıçdaroğlu’na, ‘kontrollü darbe’ konusundaki çağrımı hatırlatıp, kullanmaya devam edip etmeyeceğini sordum.
“Özel bir ısrarım yok. Bütün arzum darbenin bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkarılıp aydınlatılması” dedi. CHP liderinin kontrollü darbe konusunda profili biraz düşüreceği izlenimi edindim.

Yazının tamamı için…