Ana sayfa Sürmanşet Kılıçdaroğlu: Türkiye İdlib’i temizledikten sonra devirmeye çalıştığı Esad’a teslim edecek

Kılıçdaroğlu: Türkiye İdlib’i temizledikten sonra devirmeye çalıştığı Esad’a teslim edecek

PAYLAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İdlib operasyonuyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve hükümetin dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu “Türkiye İdlib’i temizledikten sonra devirmeye çalıştığı Esad’a teslim edecektir. İdlib’ten gelecek her şehit haberinin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin meclis grup toplantısında konuştu. Gündeminde, İdlib operasyonu, ABD ile yaşanan vize krizi ve İstinaf Mahkemesi İstanbul Bölge Adliye 2. Ceza Dairesi’nin, MİT TIR’ları davası kapsamında tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun mahkûmiyet kararını bozması vardı. Kemal Kılıçdaroğlu, “Devlet sırrı diyorlar değil mi, devlet sırrı ne demektir? Derin devletin bildiği, kimsenin duymaması gereken sırdır. Eğer o sır hukuka aykırıysa ve açıklanırsa devlet ona sahip çıkmaz. Çünkü devlet, hukuk devleti kimliğinin dışına çıkamaz. Adana Cumhuriyet Savcılığı’ndan bir belge okuyacağım sizlere. Şu şu plakalı TIR’larda mühimmat vardır. Gizli ibaresi, başka bir şey, hiçbir şey yok üzerinde. Enis Berberoğlu neden tutuklu? Serbest bırakılmasını, artık parlamentodaki görevinin başına dönmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında İdlib operasyonuna değinerek, “TSK, İdlib’e gidiyor. Türkiye kendi sınırlarını güvence altına almak zorundadır. Biz askerin İdlib’e gidişine destek veriyoruz. TSK oraya gitmeli, bir çatışmasızlık bölgesi yaratmalı. Bazılarının Akdeniz’e ulaşmak için ileride Türkiye’yi zarar sokacak amaçlarına engel olacak davranışları anlıyoruz” dedi.

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Astana’dan sonra Esed, oldu tekrar Esad. Rusya ve İran kimden yana tavır almıştı? Esad. Şimdi Türkiye kimden yana tavır alıyor? Esad’dan yana. Bu nasıl oldu da 180 derece döndü. Adamın burnunu böyle sürterler. İdlib’e gidilecek. İdlib’de kim var? ‘Rusya İdlib’in dışında, Türkiye içinde güvenliği koruyacak’ diyor. Cehennemde biz olacağız. Kime karşı güvenliği sağlayacağız. Heyet Tahrir el Şam’la çatışacağız. Çekirdeğini El Nusra oluşturuyor. El Nusra’yı Erdoğan terör örgütü olarak görüyor mu? Hayır görmüyor. İdlib’ten gelecek her ölüm haberinin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

İdlib için altı madde

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında İdlib için altı madde okudu.

“Bir: Türkiye halkı AK Parti’nin yanlış Suriye politikasının bedelini çok ağır ve kanlı bir şekilde ödemeye devam etmektedir. İdlib’den gelecek her şehidin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır.

İki: İdlib’deki cihatçıların karadan temizliği Türkiye’ye havale edilmiştir. Görünen odur ki Türkiye İdlib’i temizledikten sonra devirmeye çalıştığı Esad’a teslim edecektir.

Üç: İdlib’deki temilziğin maliyeti çok yüksek olacaktır. Nusra Cephesi direneceğini açıklamıştır.

Dört: Rusya’nın izlediği strateji sonucunda Erdoğan’ın Suriye yönetimini devirmek amacıyla beslediği büyüttüğü cihatçı örgütlerle şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri çatışacaktır.

Beş: İdlib’deki yüzbinlerce sivil çatışmalardan kaçmak için Türkiye’ye yönelebilir.

Altı. İdlib’de varlık gösteren cihatçı terörist örgütlerin Türkiye’ye sızmaları ve saldırı yapmaları endişe vericidir.”