Ana sayfa Politika Kılıçdaroğlu: Toplumun en az yüzde 50’si bu anayasaya ‘Hayır’ diyor

Kılıçdaroğlu: Toplumun en az yüzde 50’si bu anayasaya ‘Hayır’ diyor

PAYLAŞ

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, “Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirildi. Ama biz de bu koşullara rağmen elimizden gelen her turlu çabayı gösterdik” dedi. ‘Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktı ama biz özenle hukukun içinde kaldık” dedi.

Anayasaların birer toplumsal uzlaşma belgesi olduğunu söyleyen CHP lideri, “Hepimizin, 80 milyonun anayasası olmalı. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50’si bu anayasaya ‘hayır’ diyor. Bu noktada siyasilere bir görev düşüyor. Anayasayı bir toplumsal uzlaşma belgesine dönüştürmek” diye konuştu.

Referandumda Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, TBMM’den geçen seçim kanununun 98 ve 101’inci maddelerine atıfta bulundu.

Söz konusu yasalara göre mühürsüz pusula ve zarfların geçersiz olduğunu belirten CHP lideri, “YSK bu referandumu tartışmalı hale getirdi” dedi.

SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ

YSK’ya, “Kendini hangi gerekçeyle parlamentonun üzerinde görüyorsun?” sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, “Bunu sonuna kadar takip edeceğiz” ifadesini kullandı. Kuralların yasalara aykırı olarak ihlal edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Milletin kararına saygılız. Ancak YSK milletin kararına gölge düşürmüştür” dedi.