Ana sayfa Ekonomi KKTC, Türk Lirası’ndan kurtulmanın yolunu arıyor

KKTC, Türk Lirası’ndan kurtulmanın yolunu arıyor

KKTC Başbakanı Başbakan Tufan Erhürman, Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle para birimini değiştirebileceklerinin sinyalini verdi. Erhüman, "Biz TL'nin değer kaybı karşısında sıkıntılar yaşıyorsak, bunları TC ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık" dedi.

PAYLAŞ

Türk Lirasındaki değer kaybı ve erken seçimler öncesinde Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntılar, TL’yi resmi para birimi olarak kullanan KKTC’yi zor durumda bıraktı. Son haftalarda dövizdeki yükseliş yüzünden sarsıntılarla karşı karşıya kalan KKTC bir takım radikal ekonomi projelerini ve kararlarını gündemine aldı.

KKTC’de tartışılan ekonomik önlemler arasında, farklı para birimine geçiş de yer alıyor. Başbakan Tufan Erhürman, bu görevdeki 100’üncü gününün dolması vesilesiyle bugün düzenlediği basın toplantısında bu bilgiyi kamuoyuyla paylaştı.

‘KENDİMİZDEN KAYNAKLI SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ’

“KKTC’nin birtakım yapısal sorunları var. Bir kısmı kendi içimizde çözebileceğimiz ve çözmemiz gereken sorunlardır” diyen Erhürman, bunlar arasında kamu reformu, yerel yönetimler reformu ve maliyeyle ilgili yasal düzenlemeleri saydı.

‘ÇOK RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER GÜNDEME GELEBİLİR’

“Bir de maalesef yapısal olan ama bizim müdahale etmekte güçlük çektiğimiz sorunlarımız var” diyen Erhüman, sözlerine şöyle devam etti: “KKTC ve dünyada yaşanan gelişmeler ışığında döviz, petrol fiyatları yükseldi, TL değer kaybetti ve buna etki edebilmemiz takdir edersiniz ki mümkün değil. Maliyeyle, ekonomiyle ilgili bakanlıklarla sürekli toplantılar düzenliyoruz. Çok radikal denebilecek bazı değişiklikler gündeme gelebilir.”

‘ANKARA’NIN DAHA CİDDİ KATKISI LAZIM’

Erhürman sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu konuda da TC ile yakın işbirliği içindeyiz. TL meselesi ekonomiye çok ciddi etki ediyor. [Başbakan Yardımcısı] Recep Akdağ’la çok ciddi görüşüyoruz ve TL kullanmamız nedeniyle TC’nin çok daha ciddi bir katkı koyması ve bunun yapısal hale gelmesi konusunda çalışıyoruz.”

‘PARA BİRİMİ DEĞİŞTİRME VEYA KUR SABİTLEME ÖNERİLDİ’

“1-1.5 ay içinde Türkiye’deki seçim nedeniyle mesafe kat etmemiz mümkün değil ama çözüm çalışmalarımızı başlattık” diyen Erhüman, “Çeşitli öneriler var. Farklı para birimine geçme, kurları sabitleme gibi radikal öneriler de masada. Bunları ‘yapacağız’ anlamında söylemiyorum. ‘Haydi bugün karar verdim de yapayım’ değil. Biz TL’nin değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları TC ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık” ifadelerini kullandı.

KKTC’de Türk Lirası’ndan Euro’ya geçiş son zamanlarda toplum nezdinde sıklıkla tartışılan bir konu. Erhüman’ın açıklamalarına dek Kıbrıs Türk tarafı bu konu hakkında resmi bir tavır takınmamıştı. Ancak ekonomik krizin yoğunlaşması nedeniyle hükümet tavır değişikliğine giderken, Türkiye’deki seçimlerinin bitiminden sonra radikal inisiyatiflerin gündeme geleceği mesajını da vermiş oldu.

Kaynak: Nikolaos Stelya | gazeteduvar.com.tr