Ana sayfa Gündem Konkordato verilerine karartma

Konkordato verilerine karartma

Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İŞKUR’un, 6 aydır yayımladığı aylık istatistik bültenlerinde pasif istihdam politikalarına ilişkin istatistiklere yer vermediğini kaydederek, bununla da konkordato verilerinde karartmanın amaçlandığını öne sürdü.

PAYLAŞ

TBMM Başkanlığı’na konuyla ilgili bir önerge veren Milletvekili Mehmet Güzelmansur, geçmiş uygulama ile söz konusu istatistiklerde, konkordato ilan eden firmalarda çalışan işçilerin ücretlerinin ödenmesi için kurulmuş olan Ücret Garanti Fonu verilerinin yer aldığını kaydederek, böylelikle de İŞKUR’un aylık istatistik bültenlerinde Ücret Garanti Fonu’ndan kaç kişiye ne kadar ödeme yapıldığının açıklandığını hatırlattı. Ekonomik krizle birlikte konkordato ilan eden firma sayısındaki artışa dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bu verilerin neden yayımlanmadığını verdiği bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Güzelmansur, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, İŞKUR’un Şubat 2019’dan itibaren Ücret Garanti Fonu verilerini yayımlamayı durdurmasının gerekçesini sordu. Güzelmansur’un önergesi ve soruları şunlar:

1. Ağustos 2018’den bu yana, aylar itibarıyla çalıştığı işyeri konkordato ilan ettiği için Ücret Garanti Fonu’na müracaat eden kişi sayısı kaçtır? Bu müracaatlardan kaçı Ücret Garanti Fonu kriterlerine uymadığı için reddedilmiştir?

2. Aynı dönemler için, Ücret Garanti Fonu’ndan ödeme yapılan işçi sayısı ve toplam ödeme miktarı nedir?

3. Kurulduğu günden bugüne kadar, yıllar itibarıyla, Ücret Garanti Fonunda biriken toplam meblağ ne kadardır? Fondan, amacı dışında nerelere ne kadar ödeme yapılmıştır?