Ana sayfa Sürmanşet Konsensus’un sahibi Murat Sarı: ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diyenlerin oranı neredeyse aynı

Konsensus’un sahibi Murat Sarı: ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diyenlerin oranı neredeyse aynı

PAYLAŞ

Kamuoyu araştırma şirketi Konsensus’un sahibi ve Genel Müdürü Murat Sarı, Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin gözlem ve tahminlerini açıkladı. BirGün Gazetesi’nden Meltem Yılmaz’a konuşan Sarı’ya göre, genel seçmenin yüzde 12’si, AKP seçmeninin ise yüzde 10’u gelecek kaygısı yüzünden referandum noktasında kararsız.

‘Evet’, ‘Hayır’ oranının neredeyse eşit olduğunu söyleyen Sarı’nın açıklamaları şu şekilde:

AKP seçmeninin ne kadarı evet diyor?

1 Kasım 2015’te AK Parti’ye oy veren seçmenler arasında “evet” oyu vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 80’ler düzeyinde, “hayır” oyu vereceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 10’lar düzeyindedir. Yüzde 10’luk bir kesim ise kararsız.

AKP içindeki kararsızlar neden kararsız?

AKP içindeki kararsızlar ile CHP içindeki kararsızların oranı hemen hemen aynı. Çünkü seçmen, parti bazında düşünmüyor, geleceğini düşünüyor. Referanduma partiler üstü bir bakış açısıyla bakıyor. İşte bu nedenle AKP seçmeni de gelecek kaygısı nedeniyle kararsız kalıyor.

Hayırcıların hedefi mhp seçmeni olmalı

MHP seçmeni açısından durum nedir?

1 Kasım 2015’te MHP’ye oy veren seçmenin yüzde 25’i Referandum’da “evet” oyu vereceğini belirtirken, “hayır” oyu vereceğini belirtenler yüzde 55 düzeyindedir. MHP tabanının yüzde 20’si ise daha kararını vermemiş gözükmektedir. Özellikle MHP seçmeninin çoğunluğunun oyunun renginin kahverengi olması, MHP yönetiminin tabanına daha henüz neden “evet” dediğini anlatamamasından kaynaklanmaktadır. Vatandaş 1 Kasım 2015’te AK Parti’ye iktidar görevi verirken MHP’ye de muhalefet görevi vermiştir. Bugün “hayır” oyunun savunucuları MHP hariç diğer muhalefet partileridir.

Röportajın tamamı için…