Ana sayfa Logo Altı Konsensus’un son anketi: ‘Evet’ diyenlerin oranı yüzde 52

Konsensus’un son anketi: ‘Evet’ diyenlerin oranı yüzde 52

PAYLAŞ

Kamuoyu araştırma şirketi Konsensus, 16 Nisan’da yapılacak olan parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören, ancak içeriğinde ‘Başkan’ yerine ‘Cumhurbaşkanı’ ifadesi kullanılan 18 maddelik anayasa değişikliği teklifine ilişkin referandumla ilgili son anket sonuçları ve bugün seçim olması durumunda hangi partinin yüzde kaç oy alacağına ortaya koyan araştırmasını açıkladı.

T24’ten Ali Aslangül’ün haberine göre, ankete katılanların yüzde 42’si ‘evet’ oyu kullanacağını söylerken, yüzde 39’luk bir kesim ise ‘hayır’ diyeceğini belirtti. Ankete göre, yüzde 14 oranında bir kararsız seçmen kitlesi var. Kararsızların dağıtılması sonucunda referandumda yüzde 52’ye yüzde 48 ‘evet’ oyu önde çıkıyor.

Araştırmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçmenin üzerindeki etkisi de ölçülmüş. “Anayasa referandumuna kadar Erdoğan, ilk yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklasa, yapılacak referandumda ‘evet’ oyu mu verirsiniz, ‘hayır’ oyu mu verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 59’u ‘hayır’ cevabını veriyor.