Ana sayfa Gündem Kore sınırında yine tarihi anlar; Trump Kuzey Kore tarafına geçti

Kore sınırında yine tarihi anlar; Trump Kuzey Kore tarafına geçti

ABD Başkanı Trump, Kore sınırındaki Askerden Arındırılmış Bölge'yi ilk kez ziyaret etti.

PAYLAŞ

Japonya’da G20 Liderler Zirvesi için dün yoğun temaslarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ın Güney Kore’ye uçmadan önce Kuzey Kore’ye yönelik yürüttüğü ‘Twitter diplomasisi’ başarıya ulaştı. Kuzey Kore, Trump’ın “Kuzey Kore lideri (Kim Jong-un) bunu görüyorsa, kendisiyle sınırdaki silahsızlandırılmış bölgede buluşarak elini sıkmak ve merhaba demek istiyorum” çağrısına olumlu yanıt verdi.

TSİ sabah saatlerinde Güney Kore lideri Moon Jae- in ile ortak basın toplantısından ‘son dakika haberi’ olarak duyurulduğu üzere Trump ve Kim sınırda Askerden Arındırılmış Bölge’de (DMZ) yer alan Panmunjom köyünde ‘çok kısa bir görüşme’ için bir araya geldi ve el sıkıştı.

11.04 TRUMP- KİM GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ: MÜZAKERE HEYETLERİMİZ 2-3 HAFTA İÇİNDE BİR ARAYA GELECEK

10.09 TRUMP: BEN O TWEET’İ ATTIKTAN SONRA KİM GÖRÜŞMEYE GELMESEYDİ BASIN BENİ KÖTÜ BİR DURUMA SOKACAKTI. BU SEBEPLE KİM HER İKİMİZİ DE İYİ GÖSTERDİ, TAKDİR EDİYORUM

10.02 KİM VE TRUMP ARASINDA KAMERALAR ÖNÜNDE MİNİ ZİRVE

Tarihi anların ardından Trump’la kameralar karşısına geçen Kim, “Görüşme teklifine çok şaşırdım, önceden ayarlanmış bir şey değildi” dedi ve ABD ilişkilerine dair olumlu mesajlar verdi, görüşmenin ‘bir değişimi’ işaret ettiğini söyledi.

Liderlerin bir araya geldiği salonda hiç hazırlık yapılmamış olması da görüşmenin önceden planlı olmadığını gösterir nitelikte.

09.52 TRUMP VE KİM İKİ KORE’Yİ AYIRAN SINIRDA TOKALAŞTI, TRUMP KUZEY KORE TARAFINA ADIM ATTI VE BUNU YAPAN İLK ABD BAŞKANI OLDU