Ana sayfa Editörden Koru: Futbolda fanatik taraftar olduğu gibi, siyasette de bağnaz partizan varlığı bir...

Koru: Futbolda fanatik taraftar olduğu gibi, siyasette de bağnaz partizan varlığı bir gerçek

PAYLAŞ

Siyasetin futbola çok benzediğini söyleyen Fehmi Koru, futbolda en etkili figür olan hakemin siyasetteki karşılığının millet olduğuna dikkat çekti. Siyasette de, nadiren de olsa, milletin bazen hatalı karar verebildiğini hatırlatan Koru, ” Fazlaca üzerine gidildiğinde veya ‘Ben milletten daha iyi bilirim’ iddiası eşliğinde davranıldığında sonuçlar beklendiği gibi olmayabiliyor.” diye yazdı.

Fehmi Koru’nun, “Futbolda top yuvarlak.. Siyasette de milletin ne yapacağı bazen belli olmayabiliyor…” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Sonuçta en etkili figür ise, genellikle, hakem. Siyasette hakem görevini ‘millet’ üstleniyor.

Hakemler de bazen yanlış yapabiliyor ve bu da sadece o maçın değil, ligin de sonucunu etkiliyor.

Bu yılın ilk ayında karşılaşan Barcelona ile Real Betis takımları arasındaki maçta, hakem Alejandro Jose Hernandez’in verdiği yanlış karar (Barcelona’nın attığı golü saymadı) İspanyol Ligi’nde (La Liga) şampiyonu belirleyici bir etki yaptı: Ligin 20. haftasındaki o yanlış karar sayesinde, şampiyon Barcelona değil de Real Madrid oldu.

Atmıyorum, hakem Hernandez sonunda “Kararımda hatalıydım” açıklamasını kendisi yaptı.

Siyasette de, nadiren de olsa, millet bazen hatalı karar verebiliyor.

İçinde yer alanların bu sebeple hassas davranmaları, her daim milletin nabzını tutarak kararlarını öyle almaları gerekiyor. Fazlaca üzerine gidildiğinde veya “Ben milletten daha iyi bilirim” iddiası eşliğinde davranıldığında sonuçlar beklendiği gibi olmayabiliyor.

Futbolda fanatik taraftar olduğu gibi, siyasette de bağnaz partizan varlığı bir gerçek. Futbolun fanatiği ölümüne kadar takımını tutsa da.. siyasette partizanlık bir noktaya kadar gidebiliyor.. saflar siyasette daha çabuk değişebiliyor…

Premier League’de (İngiltere) geçen yılın şampiyonu Leicester City takımıydı; bu yıl fazla kendini gösteremedi aynı takım; bir-ikisi dışında şampiyon kadrosunu koruduğu halde… Buna karşılık, geçen yılın başarısız takımı Chelsea bu yılın şampiyonu oldu.

İngiltere ve Fransa’da siyaset de beklenmeyen seçim sonuçlarıyla sarsıldı; dünyanın dikkati şimdilerde sandığa gidilecek Almanya üzerinde.

Futbolda “Top yuvarlaktır” denir ya.. siyasette de ona benzer bir tespite ihtiyaç var.

Yazının tamamı için…