Ana sayfa Editörden Koru: Halkın yarısını karşısına alan bir anlayış iktidarda kendisini nasıl güvende hissedecek?

Koru: Halkın yarısını karşısına alan bir anlayış iktidarda kendisini nasıl güvende hissedecek?

PAYLAŞ

Referandumda ‘hayır’ oyu verdiğini söyleyen gazeteci Fehmi Koru, kendisini hezimete uğramış gibi hissetmediğini, ortada bir zafer filan da görmediğini yazdı. Koru Erdoğan ve iktidar kanadını ise şu sözlerle eleştirdi: Halkın yarısını karşısına alan bir anlayış iktidarda kendisini nasıl güvende hissedecek?

Koru’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Pazar günü yapılan.. bir seçim olsaydı.. bu yorumlar bir anlam taşıyabilir.. partilerini terk edenler veya kendilerine yeni parti arayanlardan o zaman söz edilebilirdi.
Oysa Pazar günü bir soruya cevap vermek üzere sandık başına gittik biz; şu soruya: “Parlamenter sistem devam mı etsin, yoksa bize özgü başkanlık sistemine mi geçelim?”
Soruya ben ‘Hayır’ cevabını verdim, milyonlarca başka kişiyle birlikte…
Dahası kendimi hezimete uğramış gibi de hissetmiyorum, savaştığımızı fark etmediğim için ortada bir ‘zafer’ filan da görmüyorum.

‘Zafer’ ise bu referandum sonucu, kime/kimlere karşı alınmış bir zafer?
Halkın yarısını karşısına alan bir anlayış iktidarda kendisini nasıl güvende hissedecek? Kararlarını nasıl sağlıklı alacak? ‘Hezimete’ uğrattığına inandıkları o kadar insanı.. iç ve dış bir takım güçlerin ‘maşası’ olarak görüyorlarsa.. içeride çağdışı bir ‘güvenlik devleti’ne dönüşmek, dışarıda da var olan ittifaklarını çözmek dışında bir seçenekleri yok demektir…

Ne kadar zor olur böyle bir anlayışla Türkiye gibi bir devleti yönetmek…