Ana sayfa Editörden Koru’dan ABD ziyareti yorumu: Beklentilere istenilen cevabın alınabileceğini sanmıyorum

Koru’dan ABD ziyareti yorumu: Beklentilere istenilen cevabın alınabileceğini sanmıyorum

PAYLAŞ

Fehmi Koru’nun gündeminde de Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi mevcut tablo vardı. Washington’dan istenilen cevapların alınabileceğini sanmadığını söyleyen Koru’ya göre, ziyaret öncesi insan hakları ve demokrasi alanında bazı adımlar atılmış olsaydı, Erdoğan’ı daha dikkatle dinlerlerdi.

Koru’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Washington’daki görüşme, büyük çapta Suriye ve Irak üzerinden Ortadoğu konusunda görüş alış-verişiyle geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ‘stratejik ortak’ arasında beliren ‘strateji’ farklılaşmasını dillendirecek ve Türkiye’nin önemini vurgulayarak ABD’yi yanlış yol arkadaşlarıyla vedalaşmaya davet edecek.

Nokta konulmakla sonuçlanabilecek bir ziyaret olduğunu söylediği için, Trump’ın sözlerine kulak vermesini ve gereğini yerine getirmesini de bekleyecek Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Umarım, her şey beklediği istikamette gelişir.

Ancak kuşkularım var.

Tabloya baktığımda… Suriye politikamızdan değil ama.. içeride yaşananlar yüzünden.. beklentilere istenilen cevabın alınabileceğini sanmıyorum…

Benim tavsiyem de bu tabloda gizli:

Ziyaret için yola çıkmadan önce OHAL’e son verme gündeme gelseydi.. Gazeteci bilinen kişileri tutuksuz yargılama kapısını aralayacak adımlar atılsaydı.. Kurulması sözü verilen ‘inceleme komisyonu’ mağduriyet iddialarını ciddiyetle ele alıp gereğini süratle yerine getirseydi.. demokratik prensipler ve hukuk devleti uygulamalarına saygılı bir görüntü ortaya çıkabilseydi..

Emin olun, Türkiye’yi üzecek bir tavır bu kadar kolay benimsenmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı daha dikkatle dinleme ihtiyacı duyulurdu; Trump tarafından bile…

Şimdi işimiz zor.