Ana sayfa Manşet Kosova Meclis’i 6 Türk’ün sınır dışı edilmesini araştıracak

Kosova Meclis’i 6 Türk’ün sınır dışı edilmesini araştıracak

Kosova Demokratik Birliği, Kendin Karar Al Hareketi ve Bağımsız Milletvekilleri tarafından talep edilen oturumla parlamentoda Kosova hükümetinden 6 Türkün sınır dışı edilmesiyle ilgili bilgi talep etti.

PAYLAŞ

Kosova Meclisinde 40 milletvekilinin talebi doğrultusunda Gülen Cemaatine mensup 6 Türk’ün sınır dışı edilmesiyle ilgili olağanüstü oturum düzenlendi.

Kosova Demokratik Birliği (LDK), Kendin Karar Al Hareketi ve Bağımsız Milletvekilleri grubu tarafından talep edilen ve uzun süren oturumda milletvekilleri hükümetten 6 Türk’ün sınır dışı edilmesiyle ilgili prosedürler hakkında bilgi talep etti. Milletvekilleri yasalarda yer alan prosedürlere saygı gösterilmediğini savunarak, eleştirilerde bulundu. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, oturumda yaptığı konuşmada, yapılan eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Yağcılar: Ben de ayrıntıları bilmiyorum

Kosova’da bazı yayın organlarında sınır dışı edilenlerle ilgili yer alan 60 milyon avroluk vergi kaçakçılığı konusuna ve devlet yönetimini yıkıcı faaliyetlerine değinen Yağcılar, bunların gerçek olması durumunda Kosova İstihbarat Ajansının (AKİ) kanun ve anayasa çerçevesinde hareket ettiğini ifade etti.

Sorumlusu olduğu Kamu Yönetimi Bakanlığından AKİ ve polisin talepleri doğrultusunda 20’nin üzerinden sivil toplum kuruluşunun (STK) çalışmalarının askıya alındığını hatırlatan Yağcılar, “Ben de çalışanlarım da ayrıntıları bilmiyoruz çünkü yürürlükte olan yönetmeliği uyguluyor ve bu STK’ların Kosova’nın istikrarına tehlikeli olduğunu değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

“Geçtiğimiz yıl Kosova’dan 344 yabancı sınır dışı edildi”

Öte yandan Adalet Bakanı Abelard Tahiri de geçen yıl Kosova’dan 344 yabancı vatandaşın mahkeme kararı olmaksızın sınır dışı edildiğini aktararak, “Bu sınır dışı edilen kişiler hakkında ilgili kurumlar hariç ne Cumhurbaşkanının ne Başbakanın ne Adalet Bakanının ne de bir başkasının bilgisi vardı çünkü Kosova Cumhuriyetinde yasa dışı bulunma ile ilgili sorumluluk poliste, İçişleri Bakanlığındadır.” dedi. Tahiri, ayrıca her sınır dışı edilmenin, transferin ya da ihracın ilgili iki ülke iş birliğinde gerçekleştiğini söyledi.

BBC Türkrçe’de yer alan habere göre Kosova parlamentosu, yapılan oylama sonucunda 6 Türk’ün gözaltına alınması ve Türkiye’ye gönderilmesini araştırmak için bir komisyon kurma kararı aldı.