Ana sayfa Gündem Kriz MEB’i de vurdu! Bu yıl kitap dağıtılamayacak mı?

Kriz MEB’i de vurdu! Bu yıl kitap dağıtılamayacak mı?

Döviz fiyatlarının artışı sonrası Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitaplarını basacak kağıt bulamadığı ve okullara bazı kitapların gönderilmediği iddia edildi.

PAYLAŞ

Ücretsiz dağıtılması için Bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği belirtildi.

Milli Gazete’de yer alan iddiaya göre, kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda bu kitaplar ya öğrencilerin bilgisayarlarına yüklenecek ya da akıllı tahta üzerinden işlenecek. Akıllı tahta üzerinden işlenmesi durumunda öğrencilerin önlerinde kitap bulunmayacak. Öğrenciler kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltabilecek.

Birçok gazete ithal kağıt fiyatlarındaki fahiş artış yüzünden ya zam yapmış ya da sayfa sayısını düşürmüş, bazı yayınevleri de kitap basımlarını durdurmuştu.

Habere göre kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda bu kitaplar ya öğrencilerin bilgisayarlarına yüklenecek ya da akıllı tahta üzerinden işlenecek.

Akıllı tahta üzerinden işlenmesi durumunda öğrencilerin önlerinde kitap bulunmayacak. Öğrenciler kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltabilecek. Bir top fotokopi kâğıdının fiyatı ise 20 ila 30 lira arasında değişiyor.