Connect with us

Genel

Kudüs Tasarısı’nı ABD veto etti

Published

on

ABD, Başkan Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını reddeden tasarıyı BM Güvenlik Konseyi’nde veto etti. ABD son altı yıldır ilk kez veto hakkını kullanırken BMGK’nın diğer üyeleri tasarıya onay verdi.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınan Kudüs’ün statüsüyle ilgili tartışmalar bir kez daha BM Güvenlik Konseyi’ne taşındı.

Güvenlik Konseyi, Kudüs’ün statüsünü ya da demografik yapısını değiştirmeye yönelik karar ve eylemlerin “hiçbir yasal hükmü olmadığını” belirten bir tasarıyı oyladı. Söz konusu kararların “geçersiz olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini” belirten tasarı, ABD dışındaki diğer 14 BM Güvenlik Konseyi üyesince kabul edildi.

Oylamada veto hakkını kullanan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi, söz konusu karar tasarısını “hakaret” olarak tanımladı ve “Bu unutulmayacak” dedi. Haley, son altı yıl içinde verdikleri bu ilk veto kararının, ABD’yi değil, diğer konsey üyelerini utandırması gerektiğini söyledi ve Trump’ın ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının geçmişteki BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla “tamamen uyumlu” olduğunu belirtti.

“Kutsal Küdüs’te diplomatik misyon kurmaktan imtina edin”

Mısır tarafından sunulan ve ABD ya da Trump’a doğrudan atıfta bulunulmayan karar tasarısı, aynı zamanda “tüm devletleri kutsal Kudüs kentinde diplomatik misyon kurmaktan imtina etmeye” çağırıyordu. Tasarı ayrıca, Kudüs’ün nihai statüsünün İsrail ve Filistinliler arasında yapılacak doğrudan müzakereler neticesinde belirlenmesini öngören BM kararlarına tüm ülkelerce uyulması talebinde bulunuyordu.

Oylamada, ABD’nin önemli müttefiklerinden olmalarına rağmen İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Ukrayna da tasarı lehinde oy kullandı. BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilebilmesi için lehte dokuz oy alması gereken bir tasarı, daimi üyeler ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’dan birinin veto hakkını kullanması durumunda reddediliyor.

Netanyahu’dan teşekkür

ABD temsilcisinin kullandığı veto hakkı, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan büyük övgü aldı.

Netanyahu, Twitter’dan paylaştığı video mesajında, “Teşekkürler Büyükelçi Haley. Hanuka Bayramı’nda bir Makkabi gibi konuştunuz. Gerçeklik mumunu yaktınız. Karanlığı dağıttınız. Bir kişi, çok olanı yendi. Gerçek yalanları yendi. Teşekkürler Başkan Trump. Teşekkürler Nikki Haley” dedi.

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar