Ana sayfa Editörden Kulis: ‘Hulusi Akar Cumhurbşakanı Yardımcısı olacak’

Kulis: ‘Hulusi Akar Cumhurbşakanı Yardımcısı olacak’

PAYLAŞ

Sözcü Yazarı Zeynep Gürcanlı, Ankara kulislerinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın referandumdan evet çıkması durumunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabileceğine dair söylentilerin dolaştığını yazdı.

Gürcanlı’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Orgeneral Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı görevindeki süresi Ağustos 2019’da bitiyor. Anayasa paketi 16 Nisan’da referandumdan geçerse, Türkiye yeni ve olağanüstü yetkilerle donattığı yeni Cumhurbaşkanı/Başkanı’nı, Kasım
2019’da seçecek.
Ankara kulislerinde, elbette bu seçilecek yeni Cumhurbaşkanı’nın bir de yardımcıya ihtiyaç duyacağı, Genelkurmay Başkanı Akar’ın da, tam o tarihlerde emekli olacağı konuşuluyor. Kulislerde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın son dönemde toplum önünde daha önceki Genelkurmay Başkanlarından farklı portrelerle çıkmasının da, bu durumla ilgisi olabileceği ifade ediliyor.
Muhalefetin yeni sistemde en çok eleştirdiği konu cumhurbaşkanı yardımcısının kim olabileceğine ilişkin “kriterlerin belli olmaması” değil miydi? Pakette ayrıntılarıyla yer almasa da, bu kriterler belli: “Muhafazakar”; “Liderlik yetenekleri gelişmiş”; Üstelik halka da hitap edebilen ‐Yenikapı örneği‐ bir isim… Neden olmasın?

Yazının tamamı için…