Ana sayfa Ekonomi Faiz artışı Mercedes, BMW ve Audi’yi vurdu

Faiz artışı Mercedes, BMW ve Audi’yi vurdu

Döviz kurları ve faiz oranlarındaki artış eylül ayında otomotiv sektöründe toplam satışları yüzde 67,7 azaltırken, “lüks taşıt” kategorisi de pazardaki daralmadan nasibini aldı.

PAYLAŞ

Lüks (E segmenti) ve ultra lüks (F segmenti) otomobil pazarı yılın 9 ayında yüzde 25,3 daraldı. Aynı dönemde 10 bin 674 lüks taşıt satıldı.

İLK SIRADA MERCEDES-BENZ VAR

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre E segmentinde en fazla tercih edilen markalar sırasıyla Mercedes-Benz, BMW ve Audi oldu.

E segmentinde en çok satışı yapılan model 2 bin 823 adetle Mercedes-Benz E oldu. Sıralamada BMW 5 Serisi 2 bin 578 adetle ikinci, Audi A6 bin 375 adetle üçüncü oldu.

BMW X3, Volvo XC60, Volvo S90, Mercedes-Benz GLC ve Porche Macan da bu segmentte en çok kullanılan otomobiller arasında yer aldı.

Lüks otomobil pazarında Land Rover Range Rover Evoque Convertible ve Lexus RC bir adet satılan modeller oldu.

ULTRA LÜKS MODELLERİN SATIŞI YÜZDE 8,4 AZALDI

Ocak-eylül arasında geçen yılın aynı dönemine göre ultra lüks (F) modellerde yüzde 8,4 azalışla 2 bin 348 otomobil satıldı.

Bu kategoride 562 adetle Volvo XC90 ilk sırayı yer alırken, bu modeli 457 adetle BMW X5, 265 adetle Land Rover Range Rover Sport ve 206 adetle Mercedes-Benz S takip etti.

Ultra lüks pazarda yalnızca birer adet satılan modeller Aston Martin V12 Vanquish Coupe, Bentley Bentayga, Bentley Flying Spur, Bentley GTC V8, Ferrari GTC4 Lusso, Ferrari 812 Superfast, Maserati Quattroport ve Mercedes-Benz S Cabriolet oldu.

SADECE 2 LAMBORGHINI SATILDI

Bu yılın 9 ayında fiyatı milyon liranın üzerinde olan 2 adet Lamborghini Huracan satıldı.