Ana sayfa Politika “Kürtler ‘hayır’ın ne anlama geldiğini çok iyi biliyor”

“Kürtler ‘hayır’ın ne anlama geldiğini çok iyi biliyor”

PAYLAŞ

Anayasa değişiklik referandumunda “Hayır”ı örgütleyeceklerini dile getiren HDP’li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, “Türkiye’nin tek adama değil, demokratik cumhuriyete ihtiyacı var. Tek yol mücadeleyi büyütmek, hayırı örgütlemek ve büyük kazanmaktır” vurgusu yaptı.

Pervin Buldan Dihaber’den Aziz Oruç ve Özgür Paksoy’un sorularını yanıtladı.

Referandumda halka giderken, “Evet’in, “Hayır”ın ne anlama geldiğini bütün yönleriyle bir bir anlatacaklarını dile getiren Buldan, evet oyunun AKP’nin politikaları, kan, gözyaşı, katliam politikalarının devamı anlamına geldiğini vurguladı. Evet çıktığı takdirde bütün yetkililerin tek adama bağlanacağı, Türkiye’ye büyük bir felaketin getireceğini vurgulayan Buldan, halkın bunun farkında olması ve buna karşı durması için ne gerekirse yapacağını dile getirdi. Buldan, “Kürtler hayırın ne anlama geldiğini çok iyi biliyor.

Son iki yıl içerisinde Kütlere uygulanan şiddet, cenazelerin panzer arkasında sürüklenmesi, Taybet Ana’nın cenazesinin günlerce sokak ortasında bekletilmesi bütün bunlar yan yana getirildiğinde hayır demek için yeterli olacak. Cizre, Gever, Sur, Nusaybin’de yaşananları Kürt halkı çok iyi biliyor. Ama biz her şeye rağmen halka gideceğiz. Ev ev halkımıza gidip hayırı anlatacağız. Onlarla birlikte olacağız. Kapı kapı dolaşarak çalışmalarımızı süreceğiz. Hayrın çıkmasına inanıyoruz. Bunun mücadelesini büyüteceğiz” dedi.