Ana sayfa Manşet “Kürtleri susturma, sindirme politikası bu”

“Kürtleri susturma, sindirme politikası bu”

PAYLAŞ

Elazığ Cezaevi’ndeyken tahliye olan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuştu. Ahmet Türk, HDP’li vekillere yönelik gözaltıları Kürtleri sindirme politikası olarak yorumladı.

“Tutuklanmayı bekliyor muydunuz?” sorusuna “evet” cevabını veriyor.

“Ben tutuklanmayı bekliyordum, arkadaşlarım, hayır, sizi almazlar diyordu ama ben de onlara, yanılıyorsunuz. ‘Siz bu devleti tanımıyorsunuz’ dedim. Selahattin Demirtaş ve Ahmet Türk’ü tutuklayarak, bizim üzerimizden halka bir mesaj vermek istiyor. Kürtleri susturma, sindirme politikası bu. Ben böyle yapılacağını biliyordum ama arkadaşlarımız bunu hesaplayamıyor ama ben biliyordum bu hesabı ve böyle olacağını da tahmin ediyordum.”

‘Çözümün adresi, diyalogdur, barıştır’

Türk ömrünün yarısının zindanlarda geçtiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“1980’leri, 94’leri yaşadık. Baskı ve politikalarının işe yaramadığını her dönem ispatladık. Bugün bir kez daha arkadaşlarımız hukuksuz bir şekilde içeride tutuluyor. Bu böyle gitmeyecektir. Çözümün adresi diyalogdur, barıştır” dedi.

Söyleşiye Ahmet Türk’ün dedesinden kalma konağında devam ediyoruz. Türk ailesi yaklaşık 10 bin mensubuyla bölgede sözü geçen bir aile ve aile büyüğü olan Ahmet Türk, bölgede oldukça sevilip sayılan bir sima.

Ahmet Türk bunun zor olmadığını söylüyor. Siyasetçilerin, toplumun önde gelen isimlerinin ortak bir akılla, çözüm ve barış için yeniden bir araya gelmesi gerektiğini ifade ediyor.

‘Yaşlı kuşak çözüm için son şans’

Ancak devletin şiddet politikalarını sürdürmeye devam ettiğini ve Kürt sorununu siyasi yollarla çözmek için adım atmadığını savunuyor.

“Bizim de elimizden şu aşamada durup izlemekten başka bir şey gelmiyor. Çünkü bu net olmayan politikada önümüzü de göremiyoruz. Kısa süreli bir çözüm umudu var mı, yok. Ancak çözüm ve barış için umudumuzu kaybetmiyoruz ve bunun için çalışmalarımıza devem edeceğiz.”

Ahmet Türk ayrıca, kendi gibi yaşlı kuşağın diyalog ve çözüm için son şans olduğunu tekrarlıyor;

“Üç dört yıl önce de söyledim, şimdi de tekrarlıyorum. Eğer bizim kuşak da giderse, genç kuşakla oturup diyalog kuramazsınız. Bunu yaşanan olaylardan da görüyoruz. Kürt sorunu çözmeyi erteleyemeye devam ederseniz, çok daha zor bir sürecin bizi beklediğini söyleyebilirim.”

Referandumun Kürtler için ne anlam ifade ettiğini soruyoruz, partisinin kararını hatırlatıyor.

“Partimizin bu konuda görüşü neyse, bir üyesi olarak bizim de düşüncemiz o. Demokratik, parlamenter bir sistemin kurulması gerektiğine inanıyoruz