Ana sayfa Politika Kurtulmuş: El-Bab operasyonuyla Fırat Kalkanı hedefine ulaşmış olacak

Kurtulmuş: El-Bab operasyonuyla Fırat Kalkanı hedefine ulaşmış olacak

PAYLAŞ

Kurtulmuş, HaberTürk televizyonunda yayınlanan “Akılda Kalan” programında, gündeme dair soruları yanıtladı.

Üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlere ilişkin bir soruya da yanıt veren Kurtulmuş, “Akademisyen arkadaşlarımız hangi gerekçelerle atıldılar, bunların hepsine bakmak lazım. Hatalı bir değerlendirme varsa bunlar değerlendirilip, tekrar düzeltilebilmesi için de bir imkân var.” dedi.

“Bu nihayetinde siyasi güç meselesidir”

“Sıradan bir ülke değilsiniz, Türkiye’siniz. Geçmişten, tarihten getirdiğiniz birikimleriniz var. Bugünkü dünyada oynamak durumunda olduğunuz, yüklenmek durumunda olduğunuz birçok sorumluluğunuz var. Türkiye tam da bir dönüm noktasında. Türkiye, ya güçlü büyük Türkiye olarak yoluna devam edecek, Şu ana kadar özellikle son 15 yılda getirmiş olduğu birikimi daha da ileriye götürecek ya da bu saydığınız ve saymadığınız birçok sorunla boğuşan ve sorunların altında kalan bir Türkiye olacak. Dolayısıyla esas bizim bu meseleyi masaya yatırmamızın temeli budur. Biz güçlü bir Türkiye istikametinde, büyük Türkiye istikametinde yol alacaksak, yönetim modelini değiştirmek zorundayız ki daha etkin karar alalım. Daha çabuk karar alalım. Yönetimde çift başlılık ortadan kalksın. Sistemin yapısından kaynaklanan gereklerle ikide bir Türkiye darbe tehditiyle karşı karşıya kalmasın.”

“Kim kurucu irade? Tankı sokağa çıkaran mı?”

“Bu Meclis anayasayı yapamaz. Çünkü kurucu irade değil” dendiğini aktaran Kurtulmuş,”Kim kurucu irade? Tankı sokağa çıkaran, tüfeği halka doğrultan mı kurucu irade? Bir kere bunu tashih etmek lazım. Önümüzdeki referandum, sandıktan ne çıkarsa çıksın, tek başına bu anlamda büyük bir zaferdir. Artık anayasaları, tankların palet şakırtılarıyla, silahların gölgesinde değil, halkın iradesiyle değiştirebiliyoruz. Türkiye bunu gösterdi. 2010’da iyi, kötü ortaya koymuş oldu. Şimdi yine bunu ortaya koyacak.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, CHP’nin “partili cumhurbaşkanı” eleştirilerine de yanıt vererek, şunları söyledi:

“Muhalefet bence şuna odaklansın, ‘CHP’den birisinden nasıl cumhurbaşkanı yaparız?’ CHP’li arkadaşlar bence buna uğraşsın. Gideceksiniz, halkın beğeneceği bir siyasi kadro çıkaracaksınız. Beğeneceği bir söylem çıkaracaksınız. Memleketin meselelerini çözecek programlarınız olacak. Türkiye’nin tıkandığı yerleri nasıl aşarız, bununla ilgili reform paketleriniz olacak. Siz sadece eleştireceksiniz ve diyeceksiniz ki ‘Bu olamaz.’ Kusura bakmayın, parlamento ‘Olur’ demiş, millet de ‘Olur’ demiş.”

“OHAL ve referandumun alakası yok”

“Bu bir parti kampanyası değil. Herkes kampanyasını ortaya koyacak. Herkes dilediğini istediği şekilde söylecek. Seçim özgür şekilde olacak. Bu anlamda da olağanüstü hal ile halk oylaması sürecinin hiçbir ilgisi yok Partinizin KHK’yı referandum sürecinde baskı için kullandığı söyleniyor. Eğer biz iki süreci birbirine karıştırıyor olsaydık tam da bu noktadan hareketle, ‘Aman kimse rahatsız olmasın. Kimseye olumsuz bir atmosfer ortaya çıkmasın’ diye bu KHK’ları referandumdan sonraya bırakırdık. Bu ayrı birşey, o ayrı bir şey. Burada devletin bekası ile ilgili bir süreç var.” ifadesini kullandı.

“Rakka başka bir şey”

“Sınırın başka yerlerinden PYD/PKK unsurları sızarak içeri giriyorlardı. Bunun yapılması mecburiydi. Türkiye’nin sınırlarının korunması hem de aynı zamanda Suriye’nin kuzeyinde hareketli terör gruplarının bertaraf edilmesi oradaki yerli halkın yerlerine yerleştirilmesi için yapılan bir operasyondu. Dolayısıyla bu bizim ulusal güvenliğimizin bir parçası olarak görülmesi gereken bir operasyondur. Şimdiye kadar da planlandığı şekilde devam ediyor.”

“Cerablus’u Özgür Suriye Ordusu temizledikten sonra, Türkiye’nin de lojistik desteğiyle oraya 45 bin yerli kişi geldi ve yerleşti, şimdi huzurlu bir ortam oldu. İnşallah aynı şekilde El-Bab operasyonu da sonuçlanır. Rakka başka bir şey, burası Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El-Bab’a kadar olan bölge, Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili bir bölgedir. 5 bin kilometre karelik bir alandan bahsettik, o alanın temizlenmesi Türkiye’nin bir yerde tabiri caizse sınırlarının terör örgütlerinden korunması anlamına geliyor. Ümit ederiz en kısa zamanda temizlenir. Son bilgilerimiz, şehrin içerisine kuvvetlerimizin girdiği, belli yerleri aldığı.