Ana sayfa Politika Kurtulmuş’tan referandum cevabı: OHAL başka, bu başka mesele

Kurtulmuş’tan referandum cevabı: OHAL başka, bu başka mesele

PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Yeni çıkarılan 4 yeni KHK ile ilgili açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, OHAL işlemlerini inceleme komisyonu kurulduğunu belirterek, “İşten atılanlar, uzaklaştırılanlar, kapatılan dernekler, vakıflarla ilgili bir itiraz mercisi olarak 7 kişilik bir komisyon kurulması kararlaştırılmıştır” dedi. Kurtulmuş, gözaltı süresinin de 30 günden 7 güne düşürüldüğünü kaydetti.

Kurtulmuş bir gazetecinin referandum tarihi ve referanduma OHAL de mi gidileceğine ilişkin sorduğu soruya ise “Meclis bu kararı Cumhurbaşkanı’na iletecek. Cumhurbaşkanı da onaylarsa, Resmi Gazete’de yayınlanacak ve 60 gün içerisinde referandum yapılacak. OHAL başka, bu başka mesele. Tarih bir ortaya çıksın” diye cevap verdi.

TÜRKİYE’NİN TRUMP YÖNETİMİNDEN BEKLENTİLERİ

Bu süreçte hem Ortadoğu, hem dünya siyasetinde yeni yol haritalarının ortaya konulacağı anlaşılmaktadır. Bu çerçevede özellikle Türkiye ile ABD ilişkileri bakımından eski yönetim tarafından yapılan hataların tekrarlanmaması niyetindeyiz. Bu çerçevede Trump yönetiminden Türkiye- Amerika ilişkilerini yeniden güçlendirmek için 2 konuda görüşlerini yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bunlardan biri Gülen’in Türkiye’ye iadesi, hem bu süreç içerisinde kendi örgütü ile haberleşmesinin kesilmesi ABD yönetiminden en temel isteklerimizden birisidir. Bu müttefiklik hukukumuzun gereğidir. İkincisi PYD’ye verilen desteğin kesilmesidir. Bu silahlı gücün bölgedeki istikrarsılığın nedeni olduğu açıktır.