Ana sayfa Dünya Kuzey Kore liderinin üvey kardeşi Sinir Gazı yüzünden ölmüş

Kuzey Kore liderinin üvey kardeşi Sinir Gazı yüzünden ölmüş

PAYLAŞ

Malezyanın açıkladığı toksikoloji raporunda, Kim Jong-nam’ın Birleşmiş Milletler’in kitle imha silahı olarak tanımladığı VX Sinir Gazı yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi.

Malezya polis şefi Halid Ebu Bekir, sinir gazının Kim’in gözlerinden ve yüzünden alınan kalıntılarda bulunduğunu aktardı. Analizin halen devam ettiğini söyleyen Bekir, maddenin Malezya’ya nasıl girdiğinin araştırıldığını belirtti. Bekir, ülkeye giriş yapan kimyasalın oranının düşük olması takdirinde tespit edilmesinin güç olduğunu vurguladı.

‘Önce titreme, birkaç dakika içinde ölüm’

VX Sinir Gazı, kimyasal savaş maddeleri arasında en zehirlisi olarak biliniyor. Silah uzmanı Bruce Bennett, çok az bir maddenin bile Kim’i öldürmeye yeterli olacağını söylüyor. Bennett, çok az bir miktarın bile hemen sinir sistemine hücum ederek önce titremeye birkaç dakika sonra da ölüme sebebiyet vereceğini belirtiyor. Kim, Kuala Lumpur havaalanında güvenlik görüntülerinde iki kadının yüzüne bir şey sıktığının görülmesinin ardından hayatını kaybetmişti. 13 Şubat’ta gerçekleşen olayın ardından Kim hemen hastaneye götürülse de yolda öldü.