Ana sayfa Politika Laiklik bildirisi dağıtan CHP’li Atıcı hakkında fezleke hazırlandı

Laiklik bildirisi dağıtan CHP’li Atıcı hakkında fezleke hazırlandı

PAYLAŞ

Birleşik Haziran Hareketi’nin geçen yılın ekim ayında ‘Laikliği Kazanacağız’ isimli bildirisini dağıttığı için Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı hakkında fezleke hazırlandı.

Eşit ve özgür bir ülke için laiklik talebinin yer aldığı bildiride geçen ifadeler “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” sayıldı. Haziran Mersin Meclisi geçen yıl Forum AVM’de bildiriyi dağıtmak istemesi üzerine polis tarafından engellendi ve 8 Haziran Hareketi üyesi gözaltına alındı. Laiklik talebini dile getirenlere yönelik saldırının ardından CHP’li Atıcı laiklik talebine sahip çıkmak ve gözaltındakilerle dayanışmak için Haziran Hareketi’nin bildirilerini Mersin’de dağıttı. Atıcı’nın bu eylemi üzerine hakkında fezlek hazırlandı. Hazırlanan fezlekede laiklik talebi ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ biçiminde değerlendirildi.

Adalet Yürüyüşü korkusu

Söz konusu kararı Aytuğ Atıcı BirGün’denGökay Başçan’a değerlendirdi. Bildiri de geçen geleceğimize ve laikliğe sahip çıkacağız sözlerinin hükümeti rahatsız ettiğini ve bunun üzerine hakkında fezleke hazırlandığını söyleyen Atıcı “Üstünden bir sene geçmesine rağmen tam da ‘Adalet Yürüyüşü’ yaptığımız sürede açılması çok manidar. Bir kez daha neden yürüdüğümüz ortaya çıktı. Bu ülkede adaletin olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. AKP hükümeti muhalif olan herkesi sindirme, susturma politikalarına devam ediyor. Bu açılan davaların hukuki hiçbir yanı yok hepsi siyasi. Bu ülkede laikliği savunmak kadar daha doğal ne olabilir?” dedi.