Ana sayfa Sürmanşet Laleli esnafı kepenk kapatıyor

Laleli esnafı kepenk kapatıyor

PAYLAŞ

İstanbul’un Fatih ilçesinde bavul ticaretinin merkezi olarak anılan Laleli, Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra belini bir daha doğrultamadı. Yıllarca Rus turistlerin gözdesi olan semt dönem dönem umutlansa da esnaf kepenk kapatmaya devam ediyor.

Journo’dan Alicem Aydın’ın haberine göre Semtte dolaşırken turist sayısının azlığı ve birçok dükkânda kiralık ilanlarının asılı olması dikkat çekiyor. Esnafla konuşurken öncelikle onları gazeteci olduğumuza ikna ediyoruz. Fotoğraflarını çekme isteğimizi kabul etmeseler de bazıları isimlerini söylüyor. Laleli’de yaşanan durgunluğun nedenini Türkiye’nin yanlış dış politikası, yaşanan terör olayları ve Rus vatandaşlarının alım gücünün zayıflamasından kaynaklandığı belirten esnaf, tüm bunların ticareti vurduğunu ifade ediyor.

Ordu Caddesi üzerinde bulunan bir hazır giyim mağazasının sahibi olan Kemal Vural, 25 yıldır Laleli’de esnaflık yapıyor. Vural, hiç bu kadar kötü bir dönem yaşanmadığını söylüyor. Yanında çalışanların haftalıklarını dahi vermekte zorlandığını anlatıyor:

“Böyle giderse diğer esnaf arkadaşlar gibi ben de kapatıp gitmek zorunda kalacağım. En basitinden buradaki dükkanların kiraları dolar üzerinden alınıyor. Eğer müşteri gelip benden alışveriş yapmazsa ben cebimden Türk Lirasıyla yüksek kurdan zarara uğrayıp döviz alarak ödemek zorunda kalıyorum.”