Ana sayfa Manşet Las Vegas’ta konsere saldırı: 58 ölü, 500’ü aşkın yaralı

Las Vegas’ta konsere saldırı: 58 ölü, 500’ü aşkın yaralı

PAYLAŞ

ABD’nin Las Vegas kentinde ünlü Mandeley Oteli yakınında düzenlenen müzik festivalindeki bir konser sırasında bir saldırganın etrafına rastgele ateş açtığı, olayda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Las Vegas polisi son açıklamasında, ölü ve yaralı sayısının arttığını duyurdu. Las Vegas Şerifi Joseph Lombardo ölü sayısının 58’i, yaralı sayısının da 500’ü aştığını açıkladı. Lambardo, bu bilançonun da geçici olduğuna dikkat çekti. Hayatını kaybedenlerden ikisinin polis olduğu belirtildi.

Şüphelinin kimliği açıklandı

Joseph Lombardo, şüpheli saldırganın kimliğini de açıkladı. Verilen bilgilere göre, saldırgan 64 yaşındaki bir Amerikan vatandaşı olduğu ve muhtemelen saldırıyı tek başına düzenlediği belirtildi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da konuyla ilgili Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. Trump, kurbanlara ve yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu.

ABD’de sık sık otomatik silahlarla düzenlenen saldırılar meydana geliyor. ABD’nin eski başkanı Barack Obama, tüm çabalarına karşın Cumhuriyetçilerin muhalefeti nedeniyle silah yasasının sertleştirilmesi yönündeki yasanın Kongre’den geçmesini sağlayamamıştı.

Reuters’ın haberine göre, saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. IŞİD’in sosyal medya platformundan saldırıyı üstlendiği ifade edildi.

FBI: IŞİD’le alakası yok

Bir FBI yetkilisi şu anda saldırı ile ilgili olarak vardıklarını sonucun hiçbir uluslararası terörist grup bağlantısı olmadığı şeklinde olduğunu belirterek, saldırgan Stephen Paddock’un IŞİD’le bağlantılı olduğu iddiasını reddetti. (DW)