Ana sayfa Gündem #LasTesis protestosu sırasında gözaltına alınan kadınlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

#LasTesis protestosu sırasında gözaltına alınan kadınlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Şilili kadınların cinsel saldırı ve kadın cinayetlerini protesto için başlattığı ve tüm dünyaya yayılan #LasTesis adlı danslı gösteriyi dün İstanbul'da gerçekleştiren kadınlara polis müdahale etti. Gözaltına alınan 6 kadın bugün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

PAYLAŞ

İstanbul’da dün Kadıköy İskele Meydanı’nda Kadın Meclisleri’nin çağrısı üzerine Şili’de başlayan akıma destek vermek üzere yüzlerce kadının gerçekleştirdiği #LasTesis performansı sonrası gözaltına alınan 6 kadın adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Avukat Tuba Torun, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız adli kontrolle serbest. Yalnız şunu bilmemiz lazım: Aslında yine cezalandırıldık. Haftada bir imza, insan özgürlüğüne konulan ağır bir tedbirdir. Tüm bunlar zaten hiç yaşanmaması gerekirdi. Bunu hiç unutmayalım ve mücadelemize daha güçlü devam edelim” ifadelerini kullandı.


​Aralarında ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve platform temsilcilerinden Ayşen Ece Kavas’ın da bulunduğu gözaltına alınan 7 kadından de dün gece serbest bırakılmıştı.