Connect with us

Sürmanşet

LG istediği başarıya ulaşamadı

Published

on

Genel olarak baktığımız zaman akıllı telefon pazarında rekabetin oldukça üst düzey olduğunu söyleyebiliriz. Android, iOS işletim sistemleri temelinde bir rekabet varken, Android işletim sistemine sahip telefonlar arasında da ayrı bir rekabet mevcut.

Dolayısıyla bu şartlar altında firmaların ön plana çıkmak için fazlayla fedakar olmaları gerekiyor. Bazı durumlarda en iyi telefonu geliştirmek de pek bir işe yaramıyor. Elbette LG hiç bir zaman dönemin en iyi akıllı telefonunu geliştiremedi. Fakat bir şekilde kemik bir müşteri kitlesine erişmeyi de başarmıştı.

LG fiyat politikasıyla kullanıcıları ürkütüyor

LG’nin akıllı telefon pazarında başarısız olmasının birden fazla nedeni mevcut. Örneğin geçtiğimiz yıllarda satışa sunulan bazı modellerinde “Ghost Screen” diye adlandırılan bir hata vardı ki tam evlere şenlik. Üstelik bu hatanın tamiri de söz konusu değildi.

Bunun yanı sıra, geç gelen Android güncellemeleri de kullanıcıları LG’den soğutan bir diğer nedendi. Fakat bunlar anlaşılabilir sebepler. Sonuçta hiç bir üreticinin akıllı telefonu kusursuz değil. Keza güncellemeler konusunda, akıllı telefon pazarında zirvede bulunan Samsung’da pek parlak bir performansa sahip değil.

Fakat LG’de diğer üreticilere pek rastlamadığımız bir eksi yan daha mevcut. O da firmanın değişken fiyat politikası. LG’nin amiral gemisi modelleri bir sene içesinde yüzde 50 değer kaybetme potansiyeline sahipler. Bu da haliyle kullanıcıları LG’den uzaklaştıran bir etken.

Diğer markalar bu kadar hızlı değer kaybetmiyor

Akıllı telefon pazarında yer alan her firmanın farklı bir fiyat politikası var. Kimisi katı bir politika uygularken, kimisi ise agresif bir fiyat politikasıyla karşımıza çıkıyorlar. Fakat LG’nin fiyat stratejisi bu iki tanıma da uymuyor.

Son dönemde satışa sunulan LG logolu üst segment modeller çatı fiyatından raflardaki yerini alıyor. Örneğin LG G6 ilk çıktığında 3600 TL civarında fiyatlardan satılıyordu. Fakat daha telefonun çıkışından 1 sene bile geçmeden, G6 fiyatı 2500TL dolaylarına kadar düşmüş durumda. Hatta ufak bir internet araştırmasıyla bu cihazı 2300 TL dolaylarına bile satın alabilirsiniz.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar