Ana sayfa Logo Üstü - Sağ Londra’da dijital hava trafik kontrol sistemi kuruluyor

Londra’da dijital hava trafik kontrol sistemi kuruluyor

PAYLAŞ

İngiltere’de Londra Şehir Havaalanı’nda, hava trafik kontrol kulelerinin hurdaya çıkarılması ve uzaktan kumanda edilebilen internet bağlantılı bir dijital sistem ile değiştirilmesi planlanıyor. Yeni dijital sistem, havaalanının hava trafik kontrolörlerini yaklaşık 128 km uzaklıktaki yerde yeniden yerleştirebilmesini sağlayarak, terminal binaların yıllık kapasitesinin 2025 yılına kadar iki milyon yolcu artmasını sağlayacak.

Kontrolörler, havaalanına 14 yüksek çözünürlüklü kamerayla bağlanacak ve iki tanesi pan, eğme ve yakınlaştırma yapabilecek. Bunlar, Nats’ın yönettiği yeni operasyon odalarına canlı olarak sesli ve görsel geri bildirim gönderecek.

shiftdelete’de yer alan habere göre, İsveç savunma şirketi Saab tarafından geliştirilen yeni sistem, önümüzdeki yıl kurularak 2019’da testlerine başlanacak. Dijital hava trafiği kontrol sistemi için 350 milyon pund’luk yatırım yapılacak. Daha önce Avustralya, İrlanda, Norveç ve İsveç’te test edilen yeni Teknolojinin tamamen göreve başlayabilmesi için siber saldırı risklerinin göz önünde bulundurularak güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor.