Ana sayfa Dünya Londra’nın Müslüman belediye başkanı: Trump’a ‘kırmızı halı’ yok

Londra’nın Müslüman belediye başkanı: Trump’a ‘kırmızı halı’ yok

PAYLAŞ

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Belediye Başkanı Sadık Khan, CNN International‘a verdiği röportajda, “Devlet ziyaretleri normal ziyaretten farklıdır ve ABD Başkanı’nın ülkemizin pek çok politikasıyla aynı görüşte olmadığı bir dönemde hükümetimizin kırmızı halıyı Trump’ın önüne sermesinin uygun olduğuna emin değilim” dedi. CNN’in, ‘Londra belediye başkanı: Trump’a kırmızı halı yok diyor’ başlığıyla yayınlanan haberde, Trump’ın Müslüman ülkelere vize yasağı da eleştirildi.

Geçen hafta Beyaz Saray’ın, Trump’ın Birleşik Krallık ziyaretinin 2018’e ertelendiğini duyurmasının ardından konuşan belediye başkanı, Trump’ın İngiltere ziyaretinde kırmızı halı serilmemesi gerektiğini söyledi.

Bir Batı başkentinin ilk Müslüman belediye başkanı olan Khan, ABD Başkanıyla görüşmeyi reddetmemişti. Belediye başkanı, “Birinin değiştirebileceğini düşündüğüm görüşleri varsa, bu konudaki rolümü oynamaya hazırım” ifadelerini kullandı.

Khan, yapılan röportajda, “Eğer bir şekilde Müslüman ve gururlu bir Batılı olmanın mümkün olmadığını düşünüyorsanız, CNN muhabiri ya da Donald Trump olun, bu fikrinizi sizinle tartışmaktan mutluluk duyarım” diye konuştu.

Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ile Hamburg’daki G20 zirvesinde bir araya geldiğinde de gazetecilere Londra’yı ziyaret edeceğini söylemişti.

Khan ve Trump arasındaki ilişki, Han’ın, Trump’ın ‘Müslüman ülkelere vize yasağı’ uygulamasını başlattığı süreçte gündeme gelmişti. Yasağa karşı çıkan Khan, açıklamalarıyla, Trump’a olan muhalefetini açıkça dile getirmişti.

Ardından, da geçtiğimiz ay Londra Köprüsü’nde meydana gelen ve sekiz kişinin öldüğü terör saldırısından sonra Knah, ‘Korkulacak herhangi bir sebep bulunmadığına’ dair açıklama yapmıştı. Khan’ın açıklamasına ise Trump, Twitter’dan yanıt vermiş ve ‘Terör saldırısında en az 7 ölü ve 48 yaralı var ve Londra Belediye Başkanı “Korkuya gerek yok diyor!” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bu yılın başlarında, 1.8 milyondan fazla kişi, Trump’ın İngiltere gezisinin engellenmasini isteyen bir dilekçe imzalamıştı.