Ana sayfa Kültür & Sanat Louvre Müzesi ‘müstehcen’ bulduğu heykeli sergilemeyi reddetti

Louvre Müzesi ‘müstehcen’ bulduğu heykeli sergilemeyi reddetti

PAYLAŞ

‘Bir çiftin cinsel ilişkisini tasvir eden’ soyut heykelin yaratıcısı Joep van Lieshout ise Louvre’un kararını anlamakta güçlük çektiğini belirtti. Sanatçı heykelinde insanların hayvanları zorla evcilleştirmesi gibi etik bir sorunu dile getirmeye çalıştığını belirtti.

“Öncelikle bu karar beni şaşırttı. Ve fikirlerimi daha geniş bir kitleye iletemediğim ve sanatsal bir çalışmanın gösterilememesinden dolayı tabii ki hayal kırıklığına uğrattı. (…) Aslında bana göre cinsel yanı çok fazla bulunmuyor. Yani müstehcen tarafının daha az olmasını nasıl sağlarım bilmiyorum. Heykelin adı evcilleştirme anlamına gelen ‘Domestikator’. Ki bu da kötü bir şey değil. Bu, sanayi devriminde, tarımda insanoğlunun hayvanları nasıl kullandığını göstermenin bir yolu.”

Müze yönetimi ret kararına sebep olarak, “heykele addedilen çok kaba vizyonun ve eserin internetteki ününün Tuileries bahçesindeki sanatsever kitlesi tarafından yanlış anlaşılması riskini” gösterdi. Paris’te başlayacak Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı çerçevesinde sergilenmesi planlanan heykel ise sahipsiz kalmadı. Louvre Müzesi’nin en büyük rakibi görülen Pompidou Merkezi dev heykelin görücüye çıkmasını kabul etti.