Ana sayfa Gündem Maaşını yüzde 26’lık zam ile 74 bin TL’ye çıkaran Erdoğan gençlerin bursuna...

Maaşını yüzde 26’lık zam ile 74 bin TL’ye çıkaran Erdoğan gençlerin bursuna göz dikti

Erdoğan dün gençlere hitap etti. Erdoğan’ın hedefinde maddi sıkıntılar nedeniyle burs alan öğrenciler vardı. Erdoğan burs almak yerine öğrencilerin devlete borçlanmasını istedi

PAYLAŞ

Türkiye Gençlik Zirvesi’nde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 yıllık AKP iktidarında yoksullaşan, cezaevine atılan, eğitimde geriye düşen gençler dönük, “Gençlerimizin hayal dünyasını yasaklarla çerçevelemeyi değil genişletmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Gençlerin yasaklarla sınırlandırmayacaklarını öne süren Erdoğan’ın liderlik yaptığı AKP dönemi ise tam tersi bir durumu gözler önüne seriyor.

Birgün’ün haberine göre; AKP döneminde twit attığı için binlerce gence soruşturma açılırken bazıları ise tutuklandı. Erdoğan’ın hedefinde burs alan gençler de vardı. “Neden illa burs, kredi alın” diyen Erdoğan gençlerin borçlanmaları gerektiğini anlattı.

Tweet attığı için tutuklanan gençler

AKP’nin gençlerin hayal dünyasını ‘geliştirmek’ için hayata geçirdiği uygulama sosyal medya kullanımı nedeniyle cezalandırma oldu. Tweet attığı için on binlerce yurttaş soruşturuldu. Binlercesi cezaevine girdi.

ODTÜ’lü gençlere operasyon

Gençler yalnızca tweetler yüzünden değil mezuniyet kutlamasındaki pankartlar yüzünden dahi cezalandırıldı. Son olarak ODTÜ’de pankart taşıyan gençler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çocuk mahkûm sayısı tarihi zirvede

AKP döneminde cezaevine atılan çocuklar ve gençler de Türkiye tarihinin zirvesine çıktı. Bu yıl itibariyle cezaevinde olan çocuk sayısı 16 yıl öncesine oranla yüzde 51 arttı. Cezaevlerinde 4 bine yakın çocuk bulunuyor. Türkiye cezaevlerinin toplam nüfusu ise 16 ilin nüfusundan fazla hale geldi.

AKP, gençleri toplumun her alanında geri plana attı. Gençlerde eğitim, sağlık ve iş yaşamında memnuniyetsizlik oranı yüzde 30’a ulaştı. “Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu”na göre, Gençlerin yüzde 30’unun aylık kişisel geliri 600 TL’nin altında kaldı. İş arayan gençlerin yüzde 80’i, öğrencilerin ise yüzde 62’sinin 600 TL ve altında gelire sahip olduklarının altı çizildi.

En fazla borç devlete

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Neden illa burs, kredi alın” diyerek gençlerin borçlanmasını isterken araştırmalar borç oranının çoktan sınırı aştığını ortaya koydu. Rapora göre, gençlerin en az yüzde 49’u borç batağında. Bu oran öğrenciler arasında yüzde 44, iş arayanlarda yüzde 40 oranında kalırken çalışanlarda borçluluk oranı ise yüzde 60’a ulaştı. Çalışan gençlerin borçlarının çoğunluğunu kredi kartı ve banka kredileri oluştururken öğrencilerin en fazla borçlandığı kurum devletin kendisi oldu.