Ana sayfa Dünya Macron, Avustralya Başbakanı Turnbull’un ‘lezzetli’ eşine övgüler yağdırdı

Macron, Avustralya Başbakanı Turnbull’un ‘lezzetli’ eşine övgüler yağdırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron resmi temaslarda bulunmak için gittiği Avustralya’da talihsiz bir dil sürçmesiyle kameraların önünde Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’un eşi için ‘lezzetli’ diye hitap ederek teşekkür etti.

PAYLAŞ

“LEZZETLİ EŞİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM”
Gerek dünya, gerek Fransız basını Macron’un zihninin kısa süre önce ziyaret ettiği Trump’ın etkisinde kaldığı yönünde müstehzi yorumlarda bulundu.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile yaptığı basın toplantısının sonunda başbakana ve eşine misafirperverliklerinden ötürü teşekkür etmek isteyen Macron, “Bu güzel karşılamanızdan ötürü size teşekkür etmek istiyorum, size(başbakana) ve ‘lezzetli’ eşinize sıcak karşılamanızdan ötürü teşekkür ederim.” dedi.


BASİT BİR DİL SÜRÇMESİ
Kimi gazeteciler, yemek öncesi yapılan basın toplantısında Avustralya Başbakanı Turnbull’un Macron’a Fransız topluluğu ile yemekte buluşacaksınız demesinin, Macron’un da zihnen yemeğe konsantre olduğu ve bu yüzden sehven bu ifadeyi kullanmış olabileceğini söylüyor.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER FRANSIZ MUTFAĞI ÜZERİNDEN ELE ALINDI
Bazı gazeteciler ise ağırlıklı olarak Çin’in Güney Pasifik’teki etkisinin ele alındığı ikili görüşmelerde benzetme ve deyimlerin Fransız gastronomisi, yemek kültürü üzerinden verildiğini, bu yüzden Macron’un bilerek böyle bir ifade kullandığını savunuyor.

‘DELICIEUX’ KELİMESİNİN FARKLI BİR ANLAMI
Dil bilimciler ise Fransızca ‘delicieux’ kelimesinin İngilizce karşılığının hem “lezzetli” anlamına gelen “delicious” kelimesi, hem de “hoş” anlamına gelen “delightful” kelimesi olduğunu Macron’un doğru İngilizce karşılığı karıştırdığını öne sürüyor.

‘MACRON ZİHNEN TRUMP’IN ETKİSİNDE KALMIŞ’
Ancak olayı daha müstehzi ele alan gazeteci ve yorumcular, Macron’un bu üslubunu kısa süre önce 3 gün birlikte zaman geçirdiği ABD Başkanı Trump’a bağlıyor ve Macron’un zihninin Trump etkisinde kaldığını sarkastik şekilde dile getiriyor.