Ana sayfa Dünya Macron görevi devraldı: Olağanüstü yeniden bir doğuşun eşiğindeyiz

Macron görevi devraldı: Olağanüstü yeniden bir doğuşun eşiğindeyiz

PAYLAŞ

Devir teslim töreninde Hollande, Fransa’nın sahip olduğu nükleer savaş başlıklarının kodlarını da 39 yaşındaki Macron’a teslim etti. Macron, törende yaptığı konuşmada ülkedeki ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için bütün kesimleri özverili davranmaya davet etti.

Cumhurbaşkanı ilk resmi konuşmasında şunları söyledi: “Olağanüstü yeniden bir doğuşun eşiğindeyiz, 21 yüzyılın büyük gücünü oluşturan ve oluşturacak bütün kozlar elimizde. Bizim ihtiyacımız olan Avrupa, yeniden inşa edilecek ve harekete geçecek. Çünkü bizi koruyacak ve dünyaya değerlerimizi gösterebilecek olan Avrupa. Fransa’nın dünyada saygın bir rolü var. Biz her seferinde gerekli olduğunda sorumluğumuzu üstleneceğiz. Sağduyulu bir şekilde çağımızın büyük krizlerine gerekli yanıt verilecek.”

Euronews’te yer alan habere göre Macron, konuşmasında dış politikada en önemli sorunlar arasında ise terör ve sığınmacı akımını gösterdi.

Başkent Paris’te tören dolayısıyla yoğun güvenlik önlemi alındı. Yaklaşık bin 500 polis, güvenliği sağlamak için seferber oldu. Tören dolayısıyla Paris’in merkezi trafiğe kapatıldı.

Macron, pazartesi günü daha önceki Fransa cumhurbaşkanlarının da seçilmelerinin hemen ardından yaptıkları gibi ilk yurt dışı resmi ziyaretini Almanya’nın başkenti Berlin’e gerçekleştirecek.