Ana sayfa Manşet Macron’dan ilginç Türkiye yorumu

Macron’dan ilginç Türkiye yorumu

Koalisyonun düzenlediği son operasyona ilişkin konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron saldırıların Rusya ve Türkiye'nin arasını açtığını ileri sürdü.

PAYLAŞ
French President Emmanuel Macron (R) speaks to Russian President Vladimir Putin (L) in the Galerie des Batailles (Gallery of Battles) as they arrive for a joint press conference following their meeting at the Versailles Palace, near Paris, on May 29, 2017. French President Emmanuel Macron hosts Russian counterpart Vladimir Putin in their first meeting since he came to office with differences on Ukraine and Syria clearly visible. / AFP PHOTO / POOL / STEPHANE DE SAKUTIN (Photo credit should read STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/Getty Images)

Macron pazar günü yaptığı açıklamasında, Suriye’ye yönelik operasyonun ‘yasal’ olduğunu ve uluslararası topluluk çerçevesinde gerçekleştirildiğini savundu.
ABD ve İngiltere ile ortaklaşa gerçekleştirilen saldırı çerçevesinde Fransız jetlerinden ateşlenen tüm füzelerin hedefini vurduğunu ileri süren Macron, Suriye’ye karşı savaş ilanında bulunmadıklarını da sözlerine ekledi.

‘PUTİN’E KİMYASAL SİLAH KULLANIMINDA RUSYA’NIN SUÇ ORTAĞI OLDUĞUNU SÖYLEDİM’

Ankara saldırıya onay verdiği için saldırının Türkiye ile Rusya’nın arasını bozduğunu ileri süren Macron, Vladimir Putin’le görüşmelerinde ise Rusya Devlet Başkanı’na ‘Suriye’nin kimyasal silah kullanmasında Moskova’nın suç ortağı olduğunu söylediğini’ aktardı. Buna rağmen Fransa Cumhurbaşkanı, Paris’in Rusya, Türkiye ve İran’la Suriye konusundaki diyaloğu, anlaşmanın gerekli bir parçası olarak gördüğünü kaydetti.

‘ABD’Yİ SURİYE’DE UZUN VADEDE KALMAYA BİZ İKNA ETTİK’

Macron ayrıca, ABD yönetimini Suriye’de uzun vadede kalmaya Paris’in ikna ettiğini bildirdi.

Fransa ve müttefiklerine ait istihbarat servislerinin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlarının olduğunu ileri süren Macron, bu nedenle saldırının meşru bir karaktere sahip olduğunu savundu.