Ana sayfa Dünya Macron’un ekibi büyük bir siber saldırıya uğradığını açıkladı

Macron’un ekibi büyük bir siber saldırıya uğradığını açıkladı

PAYLAŞ

Açıklama, kampanyaya ait çok sayıda belgenin internette yayımlanması ardından yapıldı. Belgeler isimsiz bir kullanıcı tarafından internet ortamında paylaşıldı. Daha sonra link, sosyal medya üzerinden hızla yayıldı. Siber saldırıya tepki gösteren Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ‘bu olayın yanıtsız kalmayacağını’ söyledi. Hollande konuyla ilgili ne yapılacağına dair ayrıntı vermedi.

Kampanya ekibi gerçek belgelerin sahte belgelerle karıştırılarak internette yayımlandığını öne sürdü. Merkez sağın adayı Emmanuel Macron seçimlerde aşırı sağın adayı Marine Le Pen’e karşı yarışacak. Seçimlerle ilgili yayın yasağı nedeniyle Macron konuyla ilgili yeni bir açıklama yayımlayamıyor.

BBC’de yer alan habere göre, Macron’un ekibi olayı geçen yılki ABD seçimlerinde Demokrat Parti’nin e-postalarının siber saldırıyla çalınıp kamuoyuna sızdırılmasına benzetti. Wikileaks ise belgelere erişim için bir link paylaştı ancak sızdırmayı kendilerinin yapmadığını açıkladı.

İlk kez yaşanmıyor

Macron’un kampanyası ilk kez siber saldırıya uğramıyor. Şubat ve Nisan aylarında da benzer saldırılar gerçekleştirilmişti. Kampanya ekibi bu saldırılarla ilgili, Rusya ve Ukrayna’da bulunan internet korsanlarını suçlamıştı.

Rusya ise saldırı iddialarını reddetmişti.

Fransa’da 23 Nisan’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu, kendisini merkezde konumlandıran ‘En Marche’ (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron birinci, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen ikinci tamamlamıştı.