Ana sayfa Logo Altı Madrid’den tehdit, Katalonya’dan AB’ye çağrı

Madrid’den tehdit, Katalonya’dan AB’ye çağrı

PAYLAŞ

Barcelona’da bir basın toplantısı düzenleyen Carles Puigdemont kendilerine bağımsız devlet kurma hakkı verdiğini söylediği Pazar günkü bağımsızlık referandumu sonrası Madrid yönetimiyle temas kuramadıklarını belirtti.

Puigdemont uluslararası bir arabulucuya ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, AB’ye devreye girmesi çağrısında bulundu.
Katalan lider ayrıca İspanyol polisinin Katalonya’da görev yapmamasını ve güvenlik güçlerinin karıştığı şiddet olayları nedeniyle hesap vermelerini istediklerini kaydetti.

Puigdemont İspanyol polisinin yöntemlerinin oluşturulacak bir komisyon tarafından soruşturulacağını da açıkladı.

BM’nin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin de dünkü yasaklı referandum sırasında yaşanan şiddetin kaygı verici olduğunu söyleyerek, Madrid yönetimini bu konuda bir bağımsız ve tarafsız bir soruşturma açmaya çağırdı. BM yetkilisi, polisin her zaman için ölçülü ve gerektiğinde müdahale ilkesine bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Madrid’den tehdit: Özerkliği askıya alırız

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala ise bugün yaptığı açıklamada Katalonya Parlamentosu’nun bağımsızlık ilan etmesi halinde, kendilerinin de anayasadan doğan bölgenin özerkliğini askıya alma yetkisini kullanabileceklerini söyledi.

Catala, “Anayasa’nın 155. maddesi belli. Kanunların gücünü bütünüyle kullanacağız. Görevimiz sorunları çözmek ve bazı önlemler can yakıcı olsa bile bunu yapacağız. Eğer birisi bağımsızlık ilan ederse, onlara yapamayacaklarını söylemek zorundayız” dedi.

İspanya Anayasası’nın 155. maddesi merkezi hükümete belli koşullarda Katalonya’nın özerkliğini askıya almasına yetki veriyor.
İspanya Anayasa Mahkemesi de mevcut anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle referandumu yasadışı ilan etmişti.

Avrupa Komisyonu’ndan taraflara diyalog çağrısı

Katalonya referandumu sonrasında bugün ilk açıklamasını yapan Avrupa Komisyonu da oylamanın İspanya Anayasası’na aykırı olduğu görüşünü yineledi ama “Şiddet hiç bir zaman politikanın aracı olamaz” cümlesiyle Madrid’i de örtülü bir şekilde eleştirmiş oldu.

AB’nin yürütme organı adına açıklamayı yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, anayasaya uygun bir referandum yapılır ve bağımsızlık kararı çıkarsa, ayrılan bölgenin kendisini birlik dışında bulacağını da söyledi.

Juncker, “Bütün tarafları çatışmadan diyaloga yönelmeye çağırıyoruz. Şiddet hiç bir zaman politikanın aracı olamaz. Başbakan Mariano Rajoy’un liderliğinin bu zorlu süreci İspanya anayasası ve orada güvence altına alınan, vatandaşlarının temel haklarına saygı çerçevesinde aşacağına güveniyoruz”

Katalonya bölgesi lideri Carles Puigdemont dün akşam referandum sonuçlarıyla ilgili açıklaması sırasında Avrupa Birliği’nin artık bu konuda “sırt çeviremeyeceğini” söylemişti.

Yüzde 90 oyla bağımsızlığa ‘Evet’

Katalonya Özerk Bölgesi hükümeti dün yapılan bağımsızlık referandumunda sandıklardan yüzde 90 oranında “Evet” oyu çıktığını ve bunun İspanya’dan tek taraflı bağımsızlık ilanı için yetki anlamına geldiğini söylemişti. Referanduam katılım oranı ise yaklaşık yüzde 42’de kalmıştı.

Ülkenin ekonomik olarak en güçlü bölgesinin bağımsızlık hamlesi karşısında büyük bir anayasal krizle karşı karşıya bulunan İspanya hükümeti ise referandumun hiç bir geçerliliği olmadığını vurguluyor.

İspanyol polisi, halkın oy kullanmasına engel olmaya çalışırken, bazı oy pusulalarına ve sandıklara da el koymuştu.