Ana sayfa Kültür & Sanat Mafyanın elinde bulunan Van Gogh tabloları ilk kez sergileniyor

Mafyanın elinde bulunan Van Gogh tabloları ilk kez sergileniyor

PAYLAŞ

“Scheveningen’de Deniz Manzarası” ve “Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat” isimli iki tablo 26 Şubat’a kadar Napoli’deki Capodimonte Müzesi’nde görülebilecek. Ardından da 2002’de çalındıkları Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’ne teslim edilecek.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Van Gogh Müzesi’nden yapılan açıklamada, tabloların dönüşü için kutlama hazırlıklarına başlandığı ve iki eserin 21 Mart’tan itibaren müzenin daimi koleksiyonundaki yerlerini alacağı belirtildi.

Van Gogh Müzesi Müdürü Alex Rüger de “2002’den beri yeryüzünden kayboldukları sanılan bu tabloların bulunmuş olması bir mucize. Bu iki Van Gogh eserinin 14 yıl sonra yeniden halka sergilenmesi kutlanmayı hak ediyor. Sanat eserlerinin bulunması için gösterdikleri çabadan ötürü İtalyanlara teşekkür etmek amacıyla tablolar ilk olarak bulundukları bölgede sergilenecekler. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam!” dedi.

‘En önemli 10 sanat suçundan biri’

“Scheveningen’de Deniz Manzarası” (1882) ve “Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat” (1884-1885) isimli tablolar Aralık 2002’deki bir soygunla çalınmıştı.Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 30 milyon dolar değere sahip olduğunu belirttiği bu iki tablonun çalınmasını en önemli 10 sanat suçu listesine dahil etmişti.