Ana sayfa Editörden Mahçupyan: 15 Temmuz Bahçeli için ‘hayatın bir lütfu’

Mahçupyan: 15 Temmuz Bahçeli için ‘hayatın bir lütfu’

PAYLAŞ

Karar Yazarı Etyen Mahçupyan, Haziran 2015 seçimlerinde “hezimete uğrayan” Bahçeli’ye, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin “hayatın lütfu” olduğunu ifade ederek, “Bahçeli referandumda “evet” çıkmasının asıl kendisine yarayacağını gayet iyi biliyor.” dedi.

Mahçupyan’ın yazısının bazı kısımları şöyle:

O noktada Bahçeli’nin stratejisi tam bir hezimete dönüşmüştü. Ancak hayat ona beklenmedik bir lütufta bulundu… 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi. Çünkü bu olayın MHP açısından üç anlamı vardı: Bir, AK Parti’nin ve Erdoğan’ın siyaseten kalıcı olacağını ima ediyordu. İki, MHP’nin bürokraside yeniden kadrolaşmasının yolunu açıyordu. Üç, Bahçeli’nin parti içindeki siyasi rakiplerinden kurtulmasını sağlıyordu.

Nitekim kimsenin kuşkusu olmasın ki deneyimli bir siyasetçi olarak Bahçeli referandumda “evet” çıkmasının asıl kendisine yarayacağını gayet iyi biliyor. Siyasi açıdan bakıldığında üç kazancı olacak. Yukarıda söylenen bürokrasiye yerleşme ve rakiplerinden kurtulma imkanı dışında AK Parti ile zımni koalisyon içinde iktidarın parçası haline gelecek. Ancak ideolojik olarak da kendi açısından büyük bir “hizmette” bulunmuş olacak: Hem bu değişiklik sayesinde yeni bir anayasa düzenlemesinin önünü kesmiş olacak hem de bu sayede 12 Eylül Anayasası’nın değiştirilemez maddeleriyle birlikte daha uzun süre kalıcı olmasını garantiye alacak.

Yazının tamamı için…