Ana sayfa Editörden Mahçupyan: 16 Nisan’da ‘hayır’ demiş olanlar arasında bugün ‘evet’ diyecek kişi bulmak...

Mahçupyan: 16 Nisan’da ‘hayır’ demiş olanlar arasında bugün ‘evet’ diyecek kişi bulmak zor

PAYLAŞ

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, 16 Nisan’da ‘hayır’ demiş olanlar arasında bugün ‘evet’ diyecek kişi bulmanın zor olduğunu görüşünü savunarak, “Buna karşılık 16 Nisan’da ‘evet’ demiş olanların bir bölümünün hükümet uygulamalarına tepki olarak ‘hayır’a geçmeleri de beklenen bir gelişme” dedi.

Bugün seçim olsa oyların yine 50/50 dağılacağını varsaymanın gerçekçi olacağını söyleyen Mahçupyan yazısında, “AK Parti açısından bu dengenin olumsuz tarafında hükümetin ekonomi, dış politika, Kürt meselesi ve hak/özgürlükler alanındaki eksik veya yanlış uygulamaları yer alıyor” ifadelerine yer verdi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Genel bir bakışla, 16 Nisan’da ‘hayır’ demiş olanlar arasında bugün ‘evet’ diyecek kişi bulmak zor… Ama içlerinde bu konjonktürde güçlü bir hükümet arzulayan ve Erdoğan’a dayanan bir yönetim sisteminin daha iyi bir alternatif olduğunu düşünenler olabilir. Buna karşılık 16 Nisan’da ‘evet’ demiş olanların bir bölümünün hükümet uygulamalarına tepki olarak ‘hayır’a geçmeleri de beklenen bir gelişme… Ancak güçlü hükümet isteği bu grup içinde de anlamlı bir etken. Bu iki etkiden hangisinin nihayette daha baskın çıkacağını ise bilmiyoruz. Dolayısıyla bugün seçim olsa oyların yine 50/50 dağılacağını varsaymak gerçekçi olur.

AK Parti açısından bu dengenin olumsuz tarafında hükümetin ekonomi, dış politika, Kürt meselesi ve hak/özgürlükler alanındaki eksik veya yanlış uygulamaları yer alıyor. Olumlu tarafında ise Erdoğan etrafında bütünleşme dürtüsü. Bunun anlamı AK Parti’nin başarısının giderek siyasi tercihler açısından da Erdoğan’a bağımlı hale gelmesidir.

Yazının tamamı için…