Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Almanya krizi bizi kendimize yansıtan hasbelkader bir ayna

Mahçupyan: Almanya krizi bizi kendimize yansıtan hasbelkader bir ayna

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’nın ‘hasbelkader’ zengin olduğuna ilişkin açıklamasını gündemine taşıyan Karar yazarı Etyen Mahçupyan, “Tarihe dönerek bu ülkenin birkaç yüzyıldır ne denli güçlü olduğunu ve bunu nasıl başardığını göstermek mümkün” yorumunu yaptı.

Maçupyan ayrıca, Almanya krizinin bizi kendimize yansıtan hasbelkader bir ayna olduğunu söyledi.

Etyen Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Almanya ile süren krizi değerlendiren demeçlerinden birinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘hasbelkader’ kelimesini kullanmıştı. Kast edilen, Almanya’nın ‘tarihsel şans eseri’ bu kadar zengin olduğuydu. Bu tespit, 2. Dünya Savaşı sonrası küllerinden doğarak kısa sürede dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline gelmeyi başaran Almanya için söylendiğinde en azından yadırgatıcı olmalı. Nitekim tarihe dönerek bu ülkenin birkaç yüzyıldır ne denli güçlü olduğunu ve bunu nasıl başardığını göstermek mümkün. Ancak Batıya niçin bu şekilde baktığımız sorusu cevaplanmış olmaz… Çünkü mesele örneğin Almanya’nın tarihini bilip bilmemek değil, bilmeye gerek olmadığına dair güçlü bir inancımızın olması.

Almanya krizi aslında basmakalıp bir örnek… Bizi kendimize yansıtan hasbelkader bir ayna… Elimizdeki ‘teorilerden’ küçük olanı Almanya’nın FETÖ ve PKK tarafından ‘satın alındığını’ anlatıyor. ‘Büyük’ olanı ise küresel Batı emperyalizminin dünyayı paylaşma kavgası içinde, dünyanın en kıymetli ülkesi Türkiye’yi dumura uğratma çabası içinde olduğunu söylüyor. Ama nihayette iki teori birbirini besliyor. Öyle ki dünyanın (şimdilik) bütün Batılı güçleri ile tüm terör örgütlerinin el ele vererek Türkiye’nin yolunu kesmeye çalıştığına inanıyor ve sırf böyle inandığımız için geliştirdiğimiz akıl yürütmelerinin ‘gerçek’ olduğunu düşünüyoruz.

Böylece sanal geçmişin üzerine yine aynı derecede sanal bir ‘bugün’ yerleştiriyoruz… Delil olarak ise Batılıların haksız, çifte standartlı veya riyakar davranışlar içinde olmalarını gösteriyor ve bütün Batılıların ‘son kertede’ bize zarar verebilecekleri vehmiyle yaşıyoruz.

Yazının tamamı için…