Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Apaçık şekilde yanlış bir yöne doğru gidiyoruz

Mahçupyan: Apaçık şekilde yanlış bir yöne doğru gidiyoruz

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’e yönelik ifadelerini hatırlatan Karar yazarı Etyen Mahçupyan, “Batılılar bize doğru davranmıyor ama maalesef bu bizim doğru davrandığımız anlamına gelmiyor” yorumunu yaptı.

Mahçupyan, “Apaçık şekilde yanlış bir yöne doğru gidiyoruz… Üstelik doğru yöne gidebileceğimizi cümle aleme kanıtlamışken” diye yazdı.

Etyen Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bugünlerde Almanya ile gelinen nokta sadece o ülkeyi kapsamıyor. Tüm Avrupa’da Türkiye, AK Parti ve Erdoğan’a ilişkin olumsuz bir algı ve analiz var. Türkiye’nin demokratik reformları yapabilecek insan, kurum ve kültür seviyesine hızla erişmesine rağmen, siyasi iradenin sürüklemesiyle bu noktadan uzaklaştığı düşünülüyor.

Erdoğan Almanya’daki ‘soydaşlarına’ seslenerek, Türkiye karşıtı partilere oy vermemelerini istedi. Ne var ki bugün ne Almanya ne de Avrupa’nın herhangi bir yerinde Türkiye üzerinden siyaset yapılmıyor. Çünkü bütün siyasi partiler Türkiye konusunda hemfikir. Hepsi de iktidarın ülkeyi demokrasiden bilerek uzaklaştırdığını düşünüyor. Gabriel’in “Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı” lafına “kaç yaşındasın?” diye mukabele edilmesi ise aklın başta değil yaşta olduğunu öneren bir kültüre gönderme yapıyor ki bunun demokrat bir yaklaşımın çok uzağında olduğuna kuşku yok…

Batılılar bize doğru davranmıyor ama maalesef bu bizim doğru davrandığımız anlamına gelmiyor. Aynı şekilde bizim yanlışımız da onları doğru kılmıyor. Biz kendimizi biliyor ama bunu ifade etmekten korkuyoruz. Toplum olarak ergenlik çağını aşmamız, kendimizle ilgili gördüğümüzü açık yüreklilikle söyleme cesaretimizin olup olmamasına bağlı. Çünkü apaçık şekilde yanlış bir yöne doğru gidiyoruz… Üstelik doğru yöne gidebileceğimizi cümle aleme kanıtlamışken.

Yazının tamamı için…