Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Erdoğan’ın başarı için ilave hiçbir unsura ihtiyacı yok

Mahçupyan: Erdoğan’ın başarı için ilave hiçbir unsura ihtiyacı yok

PAYLAŞ

Erdoğan’ı yeniden AK Parti’nin başına geçiren kongrenin olumlu ve iyimser bir beklenti yaratmasının doğal olduğunu söyleyen Karar yazarı Etyen Mahçupyan, “Üstelik bu kez AK Parti liderinin elinde daha önce hiç olmayan bir yetki yoğunluğu var ve dolayısıyla hayallerini gerçekleştirmenin önünde neredeyse hiçbir engel bulunmuyor.” dedi. Mahçupyan’a göre, Erdoğan’ın tüm yetkilere sahip olması ve yönetimi tek merkezde toplaması yüksek bir risk seviyesini ifade ediyor

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Referandumda kabul edilen yönetim sistemi cumhurbaşkanını her koşulda uyum gösterilmek zorunda kalınacak bir lider haline getiriyor. Hükümet, Meclis ve yargı cumhurbaşkanının olmasını istediği gibi davranmak durumunda… AK Parti kongresi bu durumu ‘içeriden mühürleyen’ bir işlev gördü. Erdoğan’ın parti başkanlığı tüm yönetimi tek bir kişinin iradesine ve tercihlerine kilitledi. Asgari demokratik mekanizmayı veri alırsak, şu an itibariyle Erdoğan’ın isteyebileceği ama sahip olmadığı hiçbir siyasi yetki kalmadı. Başarı için ilave hiçbir unsura ihtiyacı yok… Buna karşılık başarısızlık da tamamen kendisine ait olacak, öyle olmadığı nadir durumlarda bile o şekilde sunulup algılanacak.

Açıkçası bu çok yüksek bir risk seviyesini ifade ediyor. Demokratik ülkelerde siyasetçiler genelde üzerlerindeki riski, siyasi alanı genişleterek hafifletme yoluna giderler. Böylece esas risk almayı gerektiren durumlardaki kritik kararları, olabildiğince yıpranmamış olarak almak isterler. Ancak Erdoğan her konuda her şeyle bizzat ilgilenmek isteyen biri… Bunun anlamı önemli/önemsiz konu ayrımının ortadan kalkacağı bir sürece doğru gidilecek olmasıdır.

Dolayısıyla en ufak konudaki başarısızlığın bile tehdide dönüştüğü siyasi bir dönemden geçeceğiz.

Yazının tamamı için…