Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Hükümet faizi, ‘emirle’ düşürerek enflasyonu da aşağı çekeceğini sanıyor

Mahçupyan: Hükümet faizi, ‘emirle’ düşürerek enflasyonu da aşağı çekeceğini sanıyor

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bankaların çok kar ettiğine ilişkin açıklamasını eleştiren Karar yazarı Etyen Mahçupyan, “Rekabetçi bir piyasada bankalar ne kadar çok kazanmışsa para o kadar çok dönmüştür” dedi.

Hükûmetin emirle faiz düşürdüğünü ve enflasyonu aşağı çekmek istediğine dikkat çeken Mahçupyan, “Faizin düşürülmesi enflasyonu artırır ve bu da faizi yeniden yukarı iter” diye yazdı.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bu ayın ilk haftası Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada Erdoğan yine bildik çıkışını yaptı: “Bankalar yüzde 40 kar etmişse burada bir sorun var. Bu yıl ikiye katladılar. Bu felaket. Parayı değerli kılan bankaların kasasında yatması değil, esnafın sanatkarın girişimcinin tezgahında bulunmasıdır.”

Birincisi, sözü edilen kar oranı nasıl hesaplanmış açıklansa iyi olur… Çünkü bankaların özsermaye karlılığı yüzde 15 civarında, yani enflasyonun birkaç puan üzerinde.

İkincisi, bankalar kar etmişse bu, paranın kasada durmadığını, kullanıldığını gösterir. Rekabetçi bir piyasada bankalar ne kadar çok kazanmışsa para o kadar çok dönmüştür.

Üçüncüsü, bankalar da kar amacıyla kurulur, ürün geliştirir, risk alır ve kazanç sağlar. Eğer bankaların daha az kazanmasını istiyorsanız, makro politikalarınızı ona göre düzenlemeniz gerekir. Piyasa koşulları veri alındığında bankalardan ‘hüsnüniyet’ göstermesini beklemek gerçekçi değildir.

Nihayet dördüncüsü, hükümetin isteği mantıklı ise önce kamu bankalarının ‘doğru’ davranmasını sağlaması gerekmez mi?

Hükümet özel yatırımların aksamasının nedeni olarak gördüğü faizi, ‘emirle’ düşürerek enflasyonu da aşağı çekeceğini sanıyor. Oysa faizin düşürülmesi enflasyonu artırır ve bu da faizi yeniden yukarı iter. Çünkü faizin düşmesi tüketicileri tasarruf yerine tüketime teşvik eder, insanlar ucuz kredi ile bütçelerinin üzerinde harcamalara girişirler. Üreticiler ise bu düşüşten çok cüzi bir avantaj elde ederler.

Yazının tamamı için…