Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Hükûmet meseleyi CHP’nin ‘fıtratına’ bağlayarak işin içinden sıyrılamaz

Mahçupyan: Hükûmet meseleyi CHP’nin ‘fıtratına’ bağlayarak işin içinden sıyrılamaz

PAYLAŞ

CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün parti gelenekleri açısından bir devrim olduğuna dikkat çeken Karar yazarı Etyen Mahçupyan, AK Parti’nin yürüyüşü eleştirirken konuyu CHP’nin fıtratında bağlayarak işin içinden sıyrılamayacağını söyledi. Mahçupyan, “Türkiye yargıyı ikinci planda bırakan bir adalet anlayışına doğru kayıyor ve bunu herkes görüyor” dedi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘yürüyüşü’ CHP’nin siyaset kültür ve geleneği açısından küçük bir devrim oldu. Bunun bir zihniyet ve sonrasında anlayış değişikliği getirip getirmeyeceğini göreceğiz. Ama Kılıçdaroğlu için bu sadece Türkiye’deki uygulamalara karşı sembolik bir direniş değil, laik cemaatçi siyasetin ötesine geçen bir adım da oldu. CHP lideri ilk kez kendi geleneksel ve birçok açıdan tutucu parti tabanının zihinsel sınırlarını aşarak, Türkiye genelinde karşılık bulabilecek, dolayısıyla kendisini ‘farklı’ bir siyasetçi haline getirebilecek bir eyleme imza atmış oldu.

Türkiye yargıyı ikinci planda bırakan bir adalet anlayışına doğru kayıyor ve bunu herkes görüyor. Yargının bir tür kolluk gücü haline gelmesi devletin meşruiyetini ne denli zedeler, herhalde biliniyordur… Geçmişe giderek, Merve Kavakçı olayını örnek vererek kazanılabilecek ‘puan’ yok. Bu olayların gerçekliği CHP’de bile değişimin mümkün olduğunu gösteriyor. Hükümet meseleyi CHP’nin ‘fıtratına’ bağlayarak işin içinden sıyrılamaz. Çünkü şu an yaşanan olaylar da AK Parti’nin ‘fıtratını’ yeniden tanımlıyor.

Yazının tamamı için..