Ana sayfa Editörden Mahçupyan: İktidar çatışma ortamının kalıcılığını vurguluyor

Mahçupyan: İktidar çatışma ortamının kalıcılığını vurguluyor

PAYLAŞ

Hayati önemdeki çatışma ortamlarında halkın başarı ölçümü yapmadığını söyleyen Karar yazarı Etyen Mahçupyan, iktidarın bu günlerde çatışma ortamının kalıcılığını ve ülkenin beka mücadelesi verdiği vurgusu yaptığını söyledi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Normalleşmiş bir Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı yönetim sistemi, şu an AK Parti’nin referandumda istediğinden çok farklı olacaktır. Belki parti yönetimi normalleşmiş bir Türkiye’yi yönetmenin daha zor olacağını, öylesi bir ortamın liderliğin beklentilerine uygun olmayabileceğini öngörüyor. Ya da normalleşmiş Türkiye’nin organik lider ve partilere ihtiyaç duymayacağını düşünüyor…

Öte yandan hayati önemdeki çatışma ortamlarında kimse başarı ölçümü yapmaz… Yeter ki söz konusu çatışmanın sürekliliği inandırıcı bulunsun. Dolayısıyla iktidar da bugünlerde çatışma ortamının kalıcılığını, Türkiye’nin beka mücadelesi verdiğini vurguluyor. Bu söylemin açık bir işlevi var: Beka sorununuz varsa meşruiyet kaygınızı ertelersiniz. Şu anki hükümet de bizi bu kaygıları unutmaya ve ‘yerli/milli’ duygusallığını sahiplenmeye davet ediyor. Böylece başarı kıstasının arka plana itileceği, demokrasi öncesi konumda bir süre daha beklemeye razı olunacağı umuluyor.

Yazının tamamı için…