Ana sayfa Editörden Mahçupyan: “İlginç olan AK Partililerin yüzde 22’sinin ekonominin kötüye gittiğini düşünmeleri”

Mahçupyan: “İlginç olan AK Partililerin yüzde 22’sinin ekonominin kötüye gittiğini düşünmeleri”

PAYLAŞ

Referandumdan çıkacak sonuçtan bağımsız, Türkiye’nin bir ekonomi sorununun bulunduğunu söyleyen Karar Yazarı Etyen Mahçupyan yazısında, Metropoll Araştırma şirketinin bazı verilerine de yer verdi. Halkın yüzde 46’sının ekonominin kötüye gittiğini düşündüğünü söyleden Mahçupyan, “Ancak belki en ilginci AK Partililerin yüzde 22’sinin ekonominin kötüye gittiğini ve önümüzdeki yıl daha kötüleşeceğini düşünmeleri.” dedi.

Mahçupyan’ın “Ekonomide memnuniyetsizlik artıyor” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Metropoll şirketinin ocak ayı araştırması, konuyla ilgili herkes için son derece uyarıcı bulgulara sahip. Türkiye ekonomisinin genel gidişatı ile ilgili olarak görüşmecilerin yüzde 35,7’si iyiye, yüzde 45,8’i kötüye gidildiğini beyan ediyor.

Araştırma CHP ve HDP tabanının olumsuz bir tutum aldığını ortaya koymakta ama bunun da büyük ölçüde ideolojik olduğunu varsaymak mümkün. Ne var ki MHP’liler için bunu söylemek zor. Onlar da ekonominin kötüye gittiğini (yüzde 72,5) kötü yönetildiğini (80,8) ve daha kötüye gideceğini (74,7) öne sürüyorlar. Çok şaşırtıcı değil, çünkü aile refah seviyesi ile ilgili soruya MHP’lilerin yüzde 78,9’u kötüleşti derken, sadece 4,6’sı iyileşti demiş.

Ekleyelim ki AK Partililer arasında bile bu son soruya ilişkin olumsuz beyan ‘iyileşti’ diyenlerden daha fazla (yüzde 33,2’ye 35,2). Ancak belki en ilginci AK Partililerin yüzde 22’sinin ekonominin kötüye gittiğini ve önümüzdeki yıl daha kötüleşeceğini düşünmeleri. Ayrıca seçmen tabanının yüzde 26’sı ekonominin iyi yönetilmediği fikrine sahip… Sorulara aynı doğrultuda cevap verilmemiş olma ihtimalini de dikkate alarak, AK Parti’nin kendi seçmenindeki en az beşte birlik bir bölümün ‘kırılgan’ olduğunu öngörebiliriz ki bu tespit referanduma yoğunlaşmış olanlar için de epeyce anlamlı…

Yazının tamamı için…