Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Niçin AK Parti’yi eleştiriyorum?

Mahçupyan: Niçin AK Parti’yi eleştiriyorum?

PAYLAŞ

Karar yazarı Etyen Mahçupyan bugünkü (5 Kasım) yazısında, AK Parti’yi neden eleştirdiğini açıkladı. Mahçupyan eleştiriye, desteklenen siyasi hareketin ‘kendisini düzeltme’ aracı olarak baktığını söyledi.

Etyen Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Siyasi tutumu futbol taraftarlığı zannedenler, benim gibi yıllardır İslami muhafazakarların siyasi merkezi demokrasi çerçevesinde yeniden inşa etmesini destekleyenlerin, bugün niçin yoğun şekilde AK Parti eleştirisi yaptığını anlamakta zorlanıyor. Onlara kalırsa bir siyasi harekete destek vermek, parti nasıl karar verirse versin ve ne yaparsa yapsın söz konusu tasarrufları onaylamayı, sahiplenmeyi ve başkalarına karşı savunmayı gerektiriyor. Çünkü olaya kendi takımlarının öteki takıma karşı mücadelesi olarak bakıyorlar. Oysa bu yaklaşım ne uzun vadeli perspektife, ne nesnel değerlendirmeye, ne de ahlaki tavır almaya müsait değil… Nitekim nihayette taraf olunan siyasi hareketin kaba, sığ ve bağnaz bir yöne kayma eğilimini teşvik etmiş oluyor.

Benim gibi birçok kişi ise eleştiriye, desteklenen siyasi hareketin ‘kendisini düzeltme’ aracı olarak bakıyor.

Serinkanlılığın ve hakkaniyetin yolunda ilerlemek, hukuku bayağılaştıran tasarruflardan kaçınmak zorundayız. İktidar bu ilkeyi ihlal ettiğinde de korkmadan ve ille de denge aramadan eleştirebilmeliyiz. Çünkü AK Parti’nin doğruyu yapmasını istemeye hakkımız var ve istiyoruz. Bu kadar basit…

Yazının tamamı için…