Ana sayfa Editörden Mahçupyan: PKK/PYD ile ‘yumuşak’ ilişkiler kurulması, meselenin masada çözülmeye çalışılması mümkün

Mahçupyan: PKK/PYD ile ‘yumuşak’ ilişkiler kurulması, meselenin masada çözülmeye çalışılması mümkün

PAYLAŞ

ABD desteği ve Rusya’nın onayı ile SDG’nin Rakka’yı IŞİD’in elinden alması durumunda tablonun siyasi açıdan önemli bir değişikliğe uğrayacağını söyleyen Karar yazarı Etyen Mahçupyan, bu durumda PYD’nin barış ve çözüm için kendisine düşeni yaptığı gerekçesiyle Astana ve Cenevre’ye katılmak isteyeceğini söyledi. Bu olayın PKK dışı Kürt partilerinden bazılarının PYD’ye yanaşması ile sonuçlanması şaşırtıcı olmayacağına dikkay çeken Mahçuğyan, “PKK ise o noktadan itibaren ‘saldırgan bir terörist örgüt’ yaftasından kurtularak, ‘Kürt haklarının güvenilir savunucusu’ koltuğuna oturma şansı yakalayacak.” dedi.

Mahçupyan, PKK ve PYD ile yumuşak ilişkiler kurulup meselenin siyaseten masa çözülmeye çalışılmasının kağıt üzerinde mümkün olduğunu söyledi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu ihtimalin PKK tarafından ne kadar iyi kullanılacağı muhakkak ki ABD ve Rusya yanında Türkiye’nin de tutumuyla bağlantılı olacak. Ancak şunu görmekte yarar var… Türkiye PKK ve PYD’nin hayallerine sekte vurabilir, ama onları ortadan kaldıramaz ve bu ‘aktörü’ Ortadoğu siyasi denkleminden çıkartamaz.

Böyle bir tablo ile karşılaştığında Türkiye’nin tutumu ne olacak? Hızla strateji değiştirip PKK/PYD ile daha ‘yumuşak’ ilişkiler kurulması, meselenin siyaseten masada çözülmeye çalışılması kağıt üzerinde mümkün. Buna ABD ve Batı’dan da büyük destek gelecektir. Ne var ki dış politika artık iç politikadan bağımsız değil ve yeni Erdoğan iktidarının devletçi/milliyetçi anlayışı aşması zor. Ayrıca bunca zaman ‘fare gibi kaçıyorsunuz’ repliğinin ima ettiği bir strateji yürüttükten sonra geri adım atmak da psikolojik olarak sıkıntılı…

Dolayısıyla eğer akılcı bir yol izlenmek isteniyorsa, gerçeklere gözümüzü kapamanın pek bir yararı yok… Türkiye’nin bir an önce arka plan siyasetine girişmesi ve muhtemel pazarlıklar öncesinde, varılacak anlaşmaların kendisinin de uygun bulacağı şekilde olgunlaşmasına katkıda bulunması gerekiyor.

Yazının tamamı için…