Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Rakka, askeri ve siyasi açıdan bizim tasavvurumuzdaki konumundan uzak bir yerde

Mahçupyan: Rakka, askeri ve siyasi açıdan bizim tasavvurumuzdaki konumundan uzak bir yerde

PAYLAŞ

ABD ve Rusya’nın Rakka konusunda atılacak adımları karara bağlamış olmasına rağmen, Türkiye’deki medyanın Rakka konusunda ‘Türkiye’nin söz hakkının olduğuna’ ilişkin yayın yapmasını eleştiren Karar yazarı Etyen Mahçupyan, “Bu mesnetsiz algı operasyonu hükümeti de etkiliyor ve onları da sanal bir dünyaya ilişkin konuşmak zorunda bırakıyor” yorumunu yaptı. Mahçupyan’a göre, Rakka hem askeri hem de siyasi açıdan Türkiye’nin tasavvurundan çok uzak bir yerde duruyor.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Suriye konusunda Türkiye medyasında ve özellikle iktidara destek veren basın organlarında ısrarla sürdürülen bir yanılgı var. Bunu muhtemelen hükümet lehine kamuoyu oluşturmak ve milliyetçi psikolojiyi ayakta tutmak için yapıyorlar ama hem toplumu hem de kendilerini kandırıyorlar. Basitçe söylersek yapılan şey, ABD ve Rusya nezdinde kararı alınmış, uygulamaya konmuş bazı tercihlerin hala karara bağlanmamış, uygulamaya geçilmemiş gibi sunulması. Böylece Türkiye’nin halen söz hakkı olduğu, alınacak kararda etkisinin olacağı izlenimi yaratılıyor. Oysa atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmiş durumda. İşin vahimi bu mesnetsiz algı operasyonu hükümeti de etkiliyor ve onları da sanal bir dünyaya ilişkin konuşmak zorunda bırakıyor. Tabii bu sanal dünya özellikle siyaset tarafından talep edilmiyorsa…

Rakka hem askeri hem siyasi açıdan bizim tasavvurumuzdaki konumundan uzak bir yerde duruyor. Türkiye’de iktidar olan biteni bilmiyor olamayacağına göre, medyaya yansıyan duruş ve söylemin gerçekçi bir dış politika oluşturmaktan ziyade içerdeki atmosfere hizmet ettiğini düşünmek durumundayız. Ne yazık ki bu tercih sahici bir tartışmayı engelliyor ve kamuoyunu gerçeklikten uzaklaştırıyor.

Yazının tamamı için…