Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Siyasetin gölgesinde kalan bir yargı ile Gülencilerin iadesi mümkün değil

Mahçupyan: Siyasetin gölgesinde kalan bir yargı ile Gülencilerin iadesi mümkün değil

PAYLAŞ

Hukukun gerçek işlevini yitirdiğini, adalet dağıtmayı sağlayabilecek nesnel bir toplumsal akıl ve vicdan ‘süzgeci’ olmaktan çıktığına dikkat çeken Karar yazarı Etyen Mahçupyan, siyasetin gölgesinde kalan bir yargı ile iktidarın Batı’dan istediği Gülencilerin iadesinin de mümkün olmadığını herkesin iyi bildiğini söyledi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

FETÖ davasından tutuklananların tuttukları avukatlara da dava açılıyor ve onlar da FETÖ’cülükle suçlanıyor. Barolar Birliği avukat atamaya kalkıyor ama bu kez de hiçbir avukat söz konusu görevi kabul etmiyor… Tek başına bu örnek bile hukukun gerçek işlevini yitirdiğini, adalet dağıtmayı sağlayabilecek nesnel bir toplumsal akıl ve vicdan ‘süzgeci’ olmaktan çıktığını ortaya koyuyor. İddianamelerin ‘kalitesi’ de bu durumun bir ‘siyasi tercih’ olarak algılanmasına yol açıyor. Sonuçta siyasetin gölgesi altında kalan ve adil yargılanma sunamayan bir yargı ile Batıdaki Gülencilerin iade edilmesinin mümkün olmadığını ise herhalde herkes gayet iyi biliyor…

FETÖ olayı, siyasetin ve toplumsal sistemin verdiği tepkinin ne denli önemli ve belirleyici olduğuna dair iyi bir örnek… Giderek Gülencilerin yaptıkları arka plana kayarken, iktidarın ‘tedbir siyaseti’ otoriterleşme olarak kabul görüyor. Hükümet ve Cumhurbaşkanı bunu engellemek üzere neredeyse her gün bizlere FETÖ’yü hatırlatmaya devam ediyorlar ama bu gidişatı engelleyemiyorlar. Çünkü toplumda da artık bir ‘ses yorgunluğu’ var… Aynı şeyi her gün duyduğunuzda, içeriğin doğru olduğunu bilseniz bile, ruhunuzun daraldığını hissediyorsunuz. Bir süre sonra o sesi kulağınız duysa da, zihniniz kayda geçirmiyor.

Yazının tamamı için…