Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Türkiye seçim kazanma mantığıyla bakan bir iktidar ekseninde enerjisini boşa harcayacak

Mahçupyan: Türkiye seçim kazanma mantığıyla bakan bir iktidar ekseninde enerjisini boşa harcayacak

PAYLAŞ

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, AK Parti’in yol haritasına ilişkin yazısında Davutoğlu’nun sorumlu siyaset stratejisinin, Kasım seçimini AK Parti için zafere dönüştürdüğünü ancak AKP’nin bu fırsatı kullanmadığını söyledi.

Sürekli seçim düşünülen bir atmosfere esir düşüldüğüne dikkat çeken Mahçupyan, “Türkiye sadece seçim kazanma mantığıyla bakan bir iktidar/muhalefet ekseninde enerjisini boşa harcayacak” diye yazdı.

Maçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Erdoğan’ın etrafındaki iktidar pekişmesi ve 15 Temmuz girişimi sonrasında gelen cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte AK Parti kendisini kendi eliyle bir tuzağa sürükledi.

Dört yıllık seçimsiz bir dönemin getireceği imkanlar bir yana bırakılmakla kalmadı, sürekli ve sadece seçim düşünülen bir atmosfere esir düşüldü. Uzun vadeli yaklaşımlar büyük söylemlerin ve kağıt üzerindeki planların parçası olmaya devam etse de, bugün kısa vadedeki seçim başarısının gereksindiği müdahale ve tedbirlerin dünyasındayız. Bu öyle bir baskı atmosferi ki, 2019 veya belki daha önceye çekilecek bir seçimin kazanılması ile de bitmeyecek. Yönetim zorlukları ve muhtemelen daha parçalı bir Meclis nedeniyle, her an yeni bir seçime gidilebileceği ihtimali ile yüz yüze kalınacak ve Türkiye sadece seçim kazanma mantığıyla bakan bir iktidar/muhalefet ekseninde enerjisini boşa harcayacak. Bu arada ne ekonomide, ne dış politikada, ne de hukuk ve özgürlükler alanında bir iyileşme görememe ihtimalinin çok yüksek olduğuna kendimizi alıştırmamız gerekecek…

Yazının tamamı için..